Sąd Najwyższy podjął uchwałę, w której orzekł, że kwota wynagrodzenia przyznana adwokatowi ustanowionemu z urzędu nie może być niższa od minimalnych stawek określonych w taksie adwokackiej.

Prawo do zaskarżenia

Sąd Najwyższy odpowiadając na pytanie prawne dotyczące dopuszczalności wniesienia zażalenia na postanowienie sądu pierwszej instancji w przedmiocie przyznania od Skarbu Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej stronie z urzędu, orzekł, że na postanowienie sądu w tym przedmiocie pełnomocnikowi przysługuje zażalenie.

Zobacz: Deregulacja obejmie zawody prawnicze

Wysokość wynagrodzeń za "urzędówki"

Druga wątpliwość wiązała się z kwestią czy mając na względzie rodzaj i zawiłość sprawy oraz nakład pracy adwokata dopuszczalne jest przyznanie adwokatowi od Skarbu Państwa wynagrodzenia za pomoc prawną udzieloną stronie z urzędu w wysokości niższej niż określona stawkami minimalnymi ustalonymi w przepisach rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 września 2002 r. w sprawie opłat za czynności adwokackie oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu ?

Zobacz: TK: Nałożenie na notariuszy obowiązku sfinansowania rejestru aktów poświadczenia dziedziczenia jest konstytucyjne

Sąd Najwyższy orzekł, że przyznane adwokatowi ustanowionemu z urzędu od Skarbu Państwa, koszty nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej stronie z urzędu obejmują opłatę nie niższą od właściwych stawek minimalnych opłat za czynności adwokackie przed organami wymiaru sprawiedliwości przewidzianych w powyższym rozporządzeniu.

Sąd nie może zatem przyznać pełnomocnikowi z urzędu wynagrodzenia poniżej taksy adwokackiej. Jeżeli jednak taka sytuacja miałaby miejsce, adwokat może złożyć zażalenie.

PS/źródło:SN

Uchwała SN z dnia 8 lutego 2012 r. (sygn. akt III CZP 2/12).

Zobacz także:

Nowe stawki dla pracowników sądowych

NRA negatywnie ocenia zaproponowane stawki za urzędówki