Z dniem 1 stycznia 2011 r. weszła w życie Uchwała Nr 8/2010 IX Krajowego Zjazdu Radców Prawnych z dnia 6 listopada 2010 r. w sprawie przyjęcia Kodeksu Etyki Prawników Europejskich.

Uchwała w swojej treści stanowi, iż radcowie prawni będą mogli już oficjalnie stosować Kodeks Etyki Prawników Europejskich przyjęty przez Radę Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Europy (CCBE) w dniu 28 października 1988 r. wraz z jego późniejszymi zmianami.
Kodeks Etyki Prawników Europejskich, będzie wiążący dla polskich radców prawnych podczas ich działalności transgranicznej, to jest podczas wszelkich kontaktów zawodowych radcy prawnego z prawnikami z innych Państw Członkowskich CCBE oraz podczas działalności zawodowej radcy prawnego na terenie innego Państwa Członkowskiego CCBE, niezależnie od tego czy radca prawny fizycznie się w nim znajduje.
W preambule czytamy, iż postępująca integracja w ramach Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz wzmożona działalność transgraniczna prawników na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego zrodziły konieczność zdefiniowania w interesie publicznym zasad wspólnych dla wszystkich prawników z EOG, niezależnie od ich przynależności do konkretnych adwokatur i stowarzyszeń prawniczych, w zakresie ich działalności transgranicznej. Jednoznaczne określenie takich zasad ma także na celu złagodzenie skutków „ podwójnej deontologii” wynikających z postanowień z art. 4 i art.7 ust.2 Dyrektywy 77/249/EWG oraz art. 6 i 7 Dyrektywy 98/5/WE.
PS/KIRP
Zobacz także:

Dyskusje nad ''Projektem Kodeksu Etyki Adwokackiej'' trwają