Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie wydał interpretację indywidualną, w której stwierdza, że radca prawny wykonujący swój zawód w spółce osobowej nie jest podatnikiem VAT. Podatnikiem takim jest sama spółka. Jej adresatem jest Piotr Karwat, lecz nie stoi to na przeszkodzie, by była stosowana wobec innych radców prawnych.

Wnioskodawca, czyli Piotr Karwat nie godząc się z dotychczasową praktyką rozliczania podatku od tzw. urzędówek wystąpił o wydanie wiążącej interpretacji podatkowej w swojej indywidualnej sprawie. Uczynił to 12.05.2009 roku. Jej uzyskanie zajęło mu niemal dwa lata, a sprawa dotarła aż do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Co zawierał wniosek

Wnioskodawca przedstawił w nim następujące zdarzenie przyszłe. Piotr Karwat wykonuje zawód radcy prawnego jako wspólnik w spółce osobowej- kancelarii. Nie prowadzi działalności gospodarczej. Umowa spółki, na podstawie której prowadzona jest działalność kancelarii zobowiązuje Jego oraz pozostałe strony do świadczenia pomocy prawnej oraz wszelkich usług doradczych z zakresu działalności prawnej wyłącznie w spółce. Wykonując zawód radcy prawnego w kancelarii Piotr Karwat korzysta z jej zasobów ( pomieszczenia, sprzęt, środki komunikacji, środki transportu). Za ewentualne szkody, które by wyrządził odpowiedzialność cywilną i karną ponosi spółka. Ponadto, spółka ta płaci składkę za ubezpieczenie OC . To ona jest stroną umowy o to ubezpieczenie.

Zapytanie wnioskodawcy

Piotr Karwat chciał dowiedzieć się czy wykonywanie w przyszłości przez Niego czynności w zakresie pomocy prawnej z urzędu spowoduje, że będzie on podatnikiem VAT w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o VAT . Wnioskodawca stał na stanowisku, że zaistnienie takiej sytuacji nie spowoduje, że stanie się On podatnikiem VAT.


Co zawiera interpretacja


Dyrektor Izby Skarbowej stwierdza, że wnioskodawca nie może być uznany za podmiot prowadzący działalność gospodarczą , a tym samym za płatnika VAT, ponieważ jego usługi prawne są świadczone wyłącznie na rachunek kancelarii. Podatnikiem tym jest sama kancelaria. Jego zdaniem radca prawny nie działa „ zewnątrz” , lecz na rzecz spółki.

Stwierdzono, że przypisanie radcy prawnemu „ osobistego „ wykonywania zawodowych czynności nie przesądza o jego statusie podatnika.

Jeżeli radca prawny decyduje się na wykonywanie zawodu w formie spółki osobowej jako jej wspólnik, autor interpretacji nie widzi powodu , dla którego można by przyjąć, że pomoc prawna świadczona z urzędu jest odrębną działalnością gospodarczą tego radcy prawnego. Wskazano w tej sprawie orzecznictwo, które potwierdza tą tezę.

Jednym z najważniejszych argumentów za nieuznawanie radców prawnych za płatników VAT jest fakt, iż radca prawny działa na zlecenie pracodawcy , który płaci mu wynagrodzenie. Zatem, wykonywanie tych czynności w ramach stosunku pracy jest wyłączone z opodatkowania towarów i usług, ponieważ naturalnie nie jest to działalnością gospodarczą.

Piotrowi Karwatowi przysługuje prawo do wniesienia skargi na interpretację do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

Karol Muż

Zobacz także:

WSA w sprawie udostępnienia informacji o kosztach funkcjonowania programu ochrony świadka koronnego