Komisja ds. Aplikacji zaprasza radców prawnych, zainteresowanych udziałem w charakterze egzaminatora lub zastępcy egzaminatora w komisji egzaminacyjnej do przeprowadzenia egzaminu radcowskiego w 2013 r., do zgłaszania swoich kandydatur.

Egzamin radcowski składa się z 5 części pisemnych i trwa 4 dni. Obejmuje test składający się ze 100 pytań oraz 4 zadania z zakresu: prawa karnego, cywilnego, gospodarczego oraz administracyjnego.

Zgodnie z przepisami ustawy o radcach prawnych, egzamin radcowski przeprowadzają komisje egzaminacyjne w składzie 8 członków, powołane w drodze zarządzenia przez Ministra Sprawiedliwości.

Minister Sprawiedliwości powołuje członków komisji spośród specjalistów z dziedzin prawa objętych egzaminem, których wiedza i doświadczenie dają rękojmię prawidłowego przebiegu egzaminu, z czego 4 kandydatów na członków komisji egzaminacyjnej oraz 4 kandydatów na zastępców członków komisji egzaminacyjnej wskazuje Krajowa Rada Radców Prawnych, spośród kandydatur przedstawionych przez okręgowe izby radców prawnych.

Zgłoszenie

Kandydaci proszeni są o pobranie, wypełnienie i przesłanie formularza na adres poczty elektronicznej piotrowska_m@oirp.waw.pl lub faksem (22) 862 41 73, w nieprzekraczalnym terminie do dnia 7 stycznia 2013 r. Do zgłoszenia należy dołączyć zgodę na przetwarzanie przez OIRP w Warszawie danych osobowych kandydata, dla potrzeb naboru członków komisji egzaminacyjnej.

Z uwagi na ustawowy wymóg wskazania w zarządzeniu o powołaniu komisji zastępcy każdego egzaminatora, osoby zgłaszające się na egzaminatorów proszone są o wskazanie kandydatów na swoich zastępców. Zgłoszenia kandydata na zastępcę egzaminatora należy przekazać wraz ze swoim zgłoszeniem na egzaminatora.

Obowiązki

Oprócz obowiązku faktycznego uczestniczenia w egzaminie w dniach 19, 20 21 i 22 marca 2013 r., praca w komisji egzaminacyjnej w charakterze członka obejmuje:

  • sprawdzenie testów z pierwszej części egzaminu radcowskiego,
  • sprawdzenie prac pisemnych z wybranej dziedziny, wystawienie ocen cząstkowych i sporządzenia pisemnych uzasadnień wystawionej oceny cząstkowej (tzw. recenzji), według wzoru ustalonego przez Ministra Sprawiedliwości,
  • udział w pracach o charakterze administracyjnym, w szczególności w sporządzaniu protokołów i pozostałej dokumentacji związanej z przeprowadzeniem egzaminu, rozkodowanie zestawów pytań testowych oraz prac zawierających rozwiązanie zadań, podjecie uchwał o wyniku egzaminu etc.,
  • analizę i ocenę zasadności odwołań od uchwał od negatywnego wyniku egzaminu radcowskiego,
  • udział w konsultacjach i spotkaniach organizacyjnych.

PS/źródło:OIRP w Warszawie

Zobacz także:

Akty prawne na egzamin radcowski w 2013 r.

Termin egzaminu adwokackiego oraz radcowskiego w 2013 r.