statystyki

Bohdan Zdziennicki, prezes Trybunału Konstytucyjnego

02.04.2009, 15:18; Aktualizacja: 29.03.2011, 14:06

Bohdan Zdziennicki w listopadzie 2001 roku został wybrany przez Sejm RP na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. W czerwcu 2008 r. został powołany przez Prezydenta RP na stanowisko Prezesa Trybunału Konstytucyjnego.

Bohdan Zdziennicki urodził się 8 stycznia 1944 r. w Augustowie. W 1966 r. ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego i podjął pracę w Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk. W 1969 r. zdał egzamin sędziowski. W 1970 r. został pracownikiem naukowo-dydaktycznym Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego w Katedrze Prawa Rolnego. W 1974 r. uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych, a jego praca doktorska została nagrodzona na ogólnopolskim konkursie redakcji "Państwa i Prawa". Od 1977 r. kontynuował pracę na Uniwersytecie Warszawskim, prowadząc jednocześnie prace legislacyjne w Ministerstwie Sprawiedliwości. W 1979 r. został Wicedyrektorem Departamentu Prawnego w Ministerstwie Sprawiedliwości. Nadzorował prace legislacyjne z zakresu prawa rolnego, prawa cywilnego i prawa gospodarczego. W latach 1990-1997 zasiadał we władzach ZPP. W latach 1994-1997 w Ministerstwie Sprawiedliwości pełnił funkcję podsekretarza stanu odpowiedzialnego za prace legislacyjne. Był członkiem Prezydium i sekretarzem Rady Legislacyjnej przy Prezesie Rady Ministrów. Przez 20 lat orzekał jako sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego.  Członek Polskiego Towarzystwa Legislacji, członek Komisji Reformy Prawa Cywilnego przy Ministerstwie Sprawiedliwości. W latach 80. członek Rady Antymonopolowej przy Ministrze Finansów. Wykładowca Podyplomowego Studium Administracji oraz studium doktoranckiego Wydziału Prawa i Administracji UW. Jest autorem licznych publikacji naukowych i popularnonaukowych z zakresu prawa rolnego, cywilnego, administracyjnego, gospodarczego, ustroju wymiaru sprawiedliwości i teorii legislacji.

Czym charakteryzował się 2008 rok w pracy Trybunału Konstytucyjnego? Czy jest szansa na rozpoznawanie spraw w nieco krótszych terminach?


Pozostało jeszcze 66% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane