Prawnik, który pokrywa koszty szkolenia w ramach obowiązku doskonalenia zawodowego, nie zostanie obciążony podatkiem VAT.

Okręgowa Izba Radców Prawnych w Białymstoku złożyła wniosek o interpretację przepisów dotyczących objęcia szkoleń zawodowych podatkiem VAT.

Wątpliwości Izby dotyczyły problemu czy odpłatne usługi szkoleniowe w ramach kształcenia zawodowego są opodatkowane podatkiem od towarów i usług. Zdaniem OIRP w Białymstoku są one zwolnione z VAT jako usługi kształcenia zawodowego prowadzone „w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach" tj. ustawie o radcach prawnych oraz uchwałach organów samorządu zawodowego.

Zobacz: Prawnicze dyscyplinarki bez zmian

Z wnioskodawcą zgodził się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku, uznając że szkolenia organizowane przez okręgową izbę radców prawnych spełniają warunki uprawniające do zwolnienia z VAT.

Z kolei NSA zauważył, że art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a ustawy o VAT wprowadził warunek zwolnienia, który nie obowiązuje w prawie UE. W dyrektywie 112, która dotyczy podmiotów prawa publicznego, nie ma mowy o usługach szkoleniowych prowadzonych w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach. Wynika z tego, że art. 132 ust 1 lit. i dyrektywy 112 został błędnie włączony do ustawy o podatku VAT.

PS/źródło:adwokatura.pl

Zobacz także:

Stawki za ''urzędówki'' adwokackie i radcowskie w dół