statystyki

Komunikat Ministerstwa Sprawiedliwości w sprawie patronów dla aplikantów

05.01.2010, 11:00; Aktualizacja: 19.03.2011, 13:33
Poniżej publikujemy komunikat MS w sprawie działań w kierunku zapewnienia aplikantom notarialnym rozpoczynającym szkolenie w 2010 roku, patronów.

W nawiązaniu do wcześniejszych informacji, dotyczących podejmowanych przez Ministra Sprawiedliwości działań, których celem jest wyznaczenie przez organy samorządu notarialnego patronów dla wszystkich osób, które po egzaminie wstępnym na aplikację notarialną przeprowadzonego 19 września 2009r. wpisane zostały na listy aplikantów notarialnych, uprzejmie informujemy, że działania te przynoszą oczekiwane efekty. Apele i prośby Ministra Sprawiedliwości oraz organów samorządu notarialnego, kierowane do notariuszy, a także propozycje Ministra Sprawiedliwości dotyczące rozwiązania zaistniałego problemu poprzez skierowanie aplikantów - od 4 stycznia 2010r. - do odbywania aplikacji w sądach, spowodowały, że rady izb notarialnych systematycznie wyznaczają kolejnym aplikantom patronów. W jednej z rad izb notarialnych zostali wyznaczeni patroni dla wszystkich aplikantów. W wielu izbach wszyscy aplikanci, którzy uzyskali wpis, rozpoczną od 4 stycznia 2010 roku odbywanie 6-miesięcznej aplikacji w sądach rejonowych w wydziałach cywilnych, ksiąg wieczystych oraz w sądzie gospodarczym, prowadzącym Krajowy Rejestr Sądowy. Niezależnie od powyższego, realizując swoje ustawowe uprawnienie wynikające z art. 48 ustawy – Prawo o notariacie, Minister Sprawiedliwości zwrócił się do tych rad, w których wyznaczenie patronów napotyka na największe trudności, o podjęcie przez nie uchwał w sprawie wyznaczenia patronów dla wszystkich osób, które wpisane zostały na listy aplikantów, prowadzonych przez rady. Ponadto, działając w trybie art. 47 ustawy – Prawo o notariacie, Minister Sprawiedliwości jutro zwróci się do Sądu Najwyższego o uchylenie sprzecznych z prawem uchwał rad izb notarialnych, w których wpis na listę aplikantów uznany został za „rejestrację” kandydatów, oczekujących na rozpoczęcie aplikacji, nie zaś oznaczający nabycie statusu aplikanta, a w konsekwencji uprawniający do rozpoczęcia aplikacji.


Pozostało jeszcze 0% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane