statystyki

Inauguracja aplikacji notarialnej

18.01.2010, 05:12; Aktualizacja: 19.03.2011, 13:33
Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski wziął dzisiaj udział w uroczystości Inauguracji Aplikacji Notarialnej, jaka odbyła się w Warszawie.

 

- Cieszy mnie tak duże zainteresowanie tym szczególnym zawodem, zawodem zaufania publicznego, w którym zasady tj.: uczciwość, rzetelność, niezależność, bezstronność, a także zachowanie tajemnicy zawodowej są czymś powszechnym i oczywistym – powiedział w trakcie spotkania Minister Krzysztof Kwiatkowski. - Notariusz jako osoba zaufania publicznego, wyposażona przez Państwo w określone funkcje władcze, w swoich działaniach powinna zachować równowagę między publicznym charakterem działań, a także statusem wolnego zawodu – dodał. Wszystkie osoby, które w 2009 r. zdały egzamin na aplikację notarialną – rozpoczęły aplikację. Minister Sprawiedliwości podjął liczne działania, mające na celu rozwiązanie problemów z objęciem patronatem wszystkich aplikantów notarialnych I roku. Działania te przyniosły wymierne efekty. W listopadzie 2009 r., kiedy pojawiły się pierwsze sygnały świadczące o problemach z wyznaczaniem patronów dla wszystkich wpisanych na listę aplikantów notarialnych, ok. 60 % spośród tych osób nie miała patrona, obecnie tj. (dane na dzień 5 stycznia 2010 r.) patronatem objętych jest 70% aplikantów, zaś w najbliższym czasie odbędą się kolejne posiedzenia rad, na których podjęte zostaną uchwały o wyznaczeniu patrona. Ponadto, praktyki w sądzie z początkiem stycznia 2010 r. rozpoczęli wszyscy aplikanci (zarówno ci posiadający patrona, jak i nie mający wyznaczonego patrona) z 4 izb (Warszawy – największa liczba aplikantów w Polsce tj. 296 na I roku, Lublina, Łodzi i Białegostoku). Niezależnie od powyższego, Minister Sprawiedliwości wezwał także rady izb notarialnych – w trybie art. 48 ustawy Prawo o notariacie – do podjęcia uchwał o wyznaczeniu patronów wszystkim aplikantom wpisanym na listę. Zgodnie z ustawą, rady izb notarialnych mają czas 1 miesiąca na podjęcie stosownych uchwał. Minister Sprawiedliwości podjął również decyzję o nowelizacji rozporządzenia w sprawie organizacji aplikacji notarialnej i umożliwienia aplikantom, którzy nie rozpoczęli zajęć seminaryjnych na początku stycznia 2010 r. (z powodu braku patrona) rozpoczęcie tych zajęć w terminie późniejszym, ale także w 2010 r.


Pozostało jeszcze 0% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane