Jak czytamy w komunikacie Iustitii w ciągu prawie 3 lat funkcjonowania sędziowie zaangażowani w prace zespołu przygotowali projekt zmian w przepisach prawnych, które mogły usprawnić wymiar sprawiedliwości.

Proponowanym rozwiązaniom poświęcone zostały trzy zorganizowane przez stowarzyszenie konferencje, jak też zostały one zawarte w dwóch publikacjach wydanych w ramach serii „Biblioteki Iustitia" – piszą autorzy komunikatu. Dalej informują , iż obszerny projekt szczegółowych rozwiązań w procedurze karnej przekazano Ministerstwu Sprawiedliwości oraz parlamentarzystom z nadzieją, że zostaną one wykorzystane w procesie legislacyjnym, a sędziowie będą zaproszeni do dyskusji nad rozważanymi zmianami.

Jak czytamy w komunikacie podejmowane przez stowarzyszenie działania wprawdzie spotykały się ze słowami uznania, jednak nie doprowadziły do wykorzystania potencjału sędziów „z pierwszej linii" w prowadzonych pracach nad zmianami w obowiązujących przepisach prawnych.Jak konstatują autorzy komunikatu dalsze funkcjonowanie zespołu ds. poprawy funkcjonowania sądownictwa stało się bezcelowe, skoro wyniki jego prac nie są brane pod uwagę i nie przekładają się na realne efekty. Dalej informują jednak, iż część działań zespołu będzie kontynuowana w zespołach ds. prawa cywilnego i karnego.

Źródło:Iustitia

Zobacz także:

Iustitia broni wynagrodzeń sędziów

Kolejny sprzeciw wobec zmian w ustalaniu wynagrodzeń sędziów