Ustawa z dnia 24 września 2010 r. o zmianie ustawy o rzecznikach patentowych rozszerza kompetencje rzeczników patentowych do bycia pełnomocnikiem procesowym w każdej sprawie o zwalczanie nieuczciwej konkurencji. Ustawa powstała z intencją usunięcia regulacji, które nie sprawdziły się w czasie stosowania poprzedniej ustawy.

W dniu 26 stycznia 2011 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o rzeczniku patentowym, która uwzględnia regulacje wynikające z dyrektywy 2006/123/WE oraz dyrektywy 2005/36/WE. Dyrektywy te dotyczą usług na rynku wewnętrznym oraz uznawania kwalifikacji zawodowych.
Najważniejsze zapisy ustawy
Zagraniczny rzecznik może świadczyć usługi transgraniczne na terenie Polski, po złożeniu w KRRP odpowiedniego oświadczenia. Rzecznik posiadający obywatelstwo państwa członkowskiego, o uznanych tam kwalifikacjach zawodowych będzie mógł ubiegać się o wpis na listę rzeczników, jeżeli posługuje się językiem polskim w stopniu wystarczającym do reprezentowania interesów klientów prrzed polskimi organami administracji i sądami.
Obywatele państw UE mogą odbywać w Polsce aplikację, po zdaniu egzaminu konkursowego. Przed rozpoczęciem wykonywania zawodu, przygotowanie aplikanta zweryfikuje egzamin kwalifikacyjny. Egzaminy przeprowadzać będzie specjalna komisja, od której decyzji będzie można się odwołać do Krajowej Rady. Jeżeli jakaś część egzaminu nie zostanie zaliczona, będzie można powtórzyć egzamin w tej części. Opłata za aplikację nie może być wyższa niż 3-krotność przeciętnego wynagrodzenia, czas trwania aplikacji to 3 lata. Po złożeniu przez aplikanta odpowiednio uzasadnionego wniosku Krajowa Rada będzie mogła zwolnić go w części od ponoszenia opłaty, czy też odroczyć lub rozłożyć na raty płatność.
Co do sposobu wykonywania zawodu, ustawa wskazuje, iż rzecznik może byćpełnomocnikiem procesowym w każdej sprawie o zwalczanie nieuczciwej konkurencji, może występować w charakterze pełnomocnika w postępowaniu przed Urzędem Patentowym, sądami i organami orzekającymi w sprawach własności przemysłowej. Nie może jednak występować w tym charakterze w postępowaniu karnym i postępowaniu karnym skarbowym.
Ustawa rezygnuje z wymogu nieprzerwanego wykonywania zawodu rzecznika patentowego. Utrudniało to odbywanie staży w kancelariach zagranicznych lub zagranicznych urzędach patentowych. Nakłada za to na rzeczników obowiązek doskonalenia umiejętności i kształcenia zawodowego. Obowiązek określenia form spełnienia tego obowiązku spoczywa na Krajowej Radzie Rzeczników Patentowych. Nowelizacja reguluje również kwestie reklamy. Rzecznik może reklamować świadczone przez siebie usługi za pośrednictwem wszelkich środków przekazu z zastrzeżeniem przepisów dotyczących nieuczciwej konkurencji i przepisów dotyczących niezamówionych informacji handlowych.

Roma Opoka

Ustawa o rzecznikachpatentowych-projekt

Powstał oficjalny rejestr adwokatów w Polsce