statystyki

Rozpoczęły się państwowe egzaminy adwokacki i radcowski

30.06.2010, 06:09; Aktualizacja: 19.03.2011, 13:34
Przed 40 komisjami egzaminacyjnymi powołanymi przez Ministra Sprawiedliwości w dniu 29 czerwca 2010 roku rozpoczęły się państwowe egzaminy adwokacki i radcowski.

W skład każdej komisji wchodzi 8 egzaminatorów: 4 przedstawicieli Ministra Sprawiedliwości, którymi są sędziowie oraz 4 przedstawicieli samorządu. Egzaminy będą trwały 4 dni, tj. do 2 lipca 2010 r. Do egzaminu adwokackiego zgłosiło się łącznie 790 osób, w tym 740 aplikantów i 50 osób uprawnionych do przystąpienia do egzaminu z innego tytułu niż odbycie aplikacji Do egzaminu radcowskiego zgłosiły się łącznie 1333 osoby, w tym 1166 aplikantówi 167 osób uprawnionych do przystąpienia do egzaminu z innego tytułu niż odbycie aplikacji Zarówno egzamin adwokacki, jak i radcowski, składają się z pięciu części. Pierwsza cześć polega na rozwiązaniu testu jednokrotnego wyboru składającego się z zestawu 100 pytań. Druga część egzaminu polega na rozwiązaniu zadania z zakresu prawa karnego, trzecia - zadania z zakresu prawa cywilnego, czwarta – zadania z zakresu prawa gospodarczego, a piąta – zadania z zakresu prawa administracyjnego. Dzisiaj zdający rozwiązywali test, w kolejnych dniach będą rozwiązywać odpowiednio: zadanie z zakresu prawa karnego – 30 czerwca br., zadanie z zakresu prawa cywilnego – 1 lipca br., natomiast zadanie z zakresu prawa gospodarczego i zadanie z zakresu prawa administracyjnego – 2 lipca br. Po raz pierwszy egzamin adwokacki i radcowski kończący aplikację jest egzaminem państwowym. Egzamin adwokacki jest przeprowadzany łącznie przez 14 Komisji Egzaminacyjnych mających siedzibę w Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Rzeszowie, Warszawie i Wrocławiu. Egzamin radcowski jest przeprowadzany łącznie przez 26 Komisji Egzaminacyjnych mających siedzibę w Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Kielcach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Opolu, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu.


Pozostało jeszcze 0% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane