Ze względu na wejście w życie nowych przepisów RODO zmieniliśmy sposób
logowania do produktu i sklepu internetowego, w taki sposób aby chronić dane
osobowe zgodnie z najwyższymi standardami.
Prosimy o zmianę dotychczasowego loginu na taki, który będzie adresem
e-mail.
Adwokatura aktywnie włączyła się w protest przeciwko szykanowaniu opozycji i adwokatów na Białorusi. Przedstawiciele polskiej palestry złożyli w dniu 25 stycznia 2011 roku w ambasadzie białoruskiej list protestujący przeciw traktowaniu przez władze tego kraju adwokatów – obrońców przedstawicieli opozycji demokratycznej.
Wystąpienie, sformułowane przez Komisję Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej, dotyczy szczególnie obrońców świadczących pomoc prawną osobom zatrzymanym po wystąpieniach w dniach 19-20 grudnia 2010 r., w tym czterem kandydatom na urząd prezydenta Białorusi.
Działania białoruskich władz wobec adwokatów broniących opozycjonistów godzą w prawo do obrony i sądu, a także w niezależność adwokatury – alarmuje Komisja Praw Człowieka przy NRA w wystąpieniu do władz Republiki Białoruś.
Polscy adwokaci wyrażają zaniepokojenie ograniczaniem kontaktu zatrzymanych osób z adwokatami, co narusza prawo do obrony, gwarantowane także przepisami podpisanych przez Białoruś międzynarodowych umów, a szczególnie art. 11 ust.1 Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka oraz art. 14 ust.3 lit. b) i d) Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych.
Komisja Praw Człowieka protestuje także przeciw naciskom białoruskich władz wobec tamtejszego samorządu adwokackiego, by ten zastosował sankcje dyscyplinarne wobec adwokatów opozycji.
Jest to praktyką niedopuszczalną z punktu widzenia samorządności Adwokatury i co za tym idzie, realizacji prawa do obrony w Republice Białoruś – oceniają polscy adwokaci.
Z podobną krytyką odnoszą się do zapowiedzi Ministerstwa Sprawiedliwości Białorusi dokonania zmian w Kodeksie Zasad Etycznych białoruskiej adwokatury. Potępiają też bezpośrednie naciski na adwokatów i pogróżki odebrania praw do wykonywania zawodu. Działania podejmowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości Republiki Białorusi godzą w zasadę niezależności zawodu adwokata, a co za tym idzie – w prawo do obrony i prawo do sądu – czytamy w konkluzji wystąpienia.
- Łamanie praw człowieka w sąsiedniej Białorusi powoduje, że nie możemy milczeć. Solidaryzujemy się z prześladowanymi w tym kraju członkami opozycji demokratycznej i domagamy się zapewnienia nieskrępowanego prawa do wykonywania swojego zawodu adwokatom z Białorusi – powiedział adw. Mikołaj Pietrzak, przewodniczący Komisji Praw Człowieka przy NRA.
- Podziwiamy naszych białoruskich kolegów, którzy – podobnie jak wielu polskich adwokatów w okresie stanu wojennego – wbrew surowemu reżimowi stają w obronie łamanych praw i wolności obywatelskich. Wierzymy, że ich odwaga i zaangażowanie doprowadzi do postępów w demokratyzacji kraju. Nasze stanowisko przekażemy międzynarodowym organizacjom adwokatury, a sytuację adwokatów na Białorusi będziemy uważnie monitorować – zadeklarował adw. Jacek Trela, wiceprezes NRA.
PS/źródło:adwokatura.pl
Zobacz także:
Adwokaci uhonorowani przez ''Solidarność''
Adwokat Waldemar Gujski otrzymał złoty medal Akademii Polskiego Sukcesu
Dalszy ciąg materiału pod wideo
Źródło:
Prawnik.pl
Zapisz się na newsletter
Otrzymuj codziennie rzetelne informacje o zmianach w prawie i podatkach oraz aktualności istotne dla przedsiębiorców.
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji
kliknij tutaj.
Potwierdź zapis
Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.