W reakcji na podpisane przez Ministra Sprawiedliwości rozporządzenie w sprawie zniesienia niektórych sądów rejonowych, dwa stowarzyszenia sędziowskie „Iustitia” i „Themis” podjęły uchwały, w których krytycznie odnoszą się do tej decyzji. Resort sprawiedliwości ustosunkował się do zarzutów stawianych przez sędziów.

W odniesieniu do pojawiającego się w uchwale Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia” zarzutu naruszenia art. 180 Konstytucji RP, resort sprawiedliwości przypomina, że z reguły każda zmiana organizacyjna w sądownictwie niesie za sobą możliwość zmiany właściwości rzeczowej spraw, w których sędzia orzeka (np. likwidacja wydziałów czy pionów), jak i obszaru właściwości miejscowej (zniesienie sądu). "Zaprezentowany w uchwale sposób argumentacji czyni iluzorycznym uprawnienie Ministra Sprawiedliwości w zakresie dokonywania zmian organizacyjnych"- czytamy w stanowisku Ministerstwa Sprawiedliwości.

Odnośnie dyrektorów sądów Ministerstwo wskazuje, iż jedynie w dwudziestu kilku sądach przejmujących, brak jest obecnie kierowników finansowych. Przy skali połączonych jednostek ich etatyzacja uzasadniać będzie powołanie kierownika między innymi w celu odciążenia od części obowiązków prezesów sądów - wskazuje.

Nieefektywność działania, długotrwałość postępowań sądowych przypisana została w uchwale dużym jednostkom. W ocenie resortu stanowisko to nie jest poparte analizą. "Uchwała abstrahuje od specyfiki spraw, braku wieloletnich działań na rzecz zabezpieczenia prawidłowych warunków funkcjonowania większych jednostek przy dbałości o mniejsze jednostki, gorszych warunków lokalowych czy mniejszej liczby kadry wspierającej sędziów"- czytamy w stanowisku. W ocenie resortu "nierównomierne obciążenie pracą jest w olbrzymim stopniu wynikiem wadliwego rozdziału etatów w latach, kiedy ustawy budżetowe przewidywały dodatkowe etaty. Niemniej od wielu lat brak jest dodatkowych etatów z ustaw budżetowych. Od kilku lat trwa żmudny proces wyrównywania skali obciążeń, lecz w wyniku dysponowania niewielką liczbą etatów ma on co do charakter wieloletni i na szczeblu sądów rejonowych najmniej widoczny"- podkreśla resort.

Zobacz: Efektywność polskich sądów-raport

Nie powstały nowe stanowiska funkcyjne

Ponadto, w uchwale Stowarzyszenia „Themis” pojawia się m.in. zarzut, że Minister Sprawiedliwości „z jednej strony likwiduje 79 stanowisk prezesów likwidowanych sądów rejonowych, a z drugiej strony powołuje 55 nowych stanowisk funkcyjnych pełnomocników koordynatora krajowego ds. protokołu elektronicznego”.

W ocenie resortu informacja nie jest precyzyjna. Pełnomocnicy ds. wdrożeń systemów informatycznych,zostali powołani przez Koordynatora Krajowego po uzgodnieniu z Prezesem każdego Sądu Apelacyjnego i Okręgowego, ponad rok temu. Pełnomocnicy dotychczas nie otrzymywali dodatków funkcyjnych, choć zakres ich ponadorzeczniczych obowiązków jest bardzo szeroki i obejmuje np. pomoc merytoryczną służbom informatycznym sądów we wdrożeniu systemów informatycznych o charakterze centralnym, czyli protokołu elektronicznego, programu repertoryjnego SWIMP, Zintegrowanego Systemu Rachunkowo-Kadrowego, dostępów do zewnętrznych baz danych wspomagających prace sądów, Portali Orzeczeń, Portali Informacyjnych - wylicza Ministerstwo.

W stanowisku wskazuje się również, że każdy z pełnomocników wniósł, wynikający z doświadczenia w swoim sądzie, wkład w realizacje wdrożeń sądowych systemów informatycznych w skali ogólnopolskiej. Dodatkowo powołanie to nie przełożyło się na umniejszenie obowiązków orzeczniczych, ponieważ sędziowie-pełnomocnicy orzekają w zakresie identycznym jak przed powołaniem ich na pełnomocników. Ponadto powołanie pełnomocników nie wiązało się i nie wiąże ze zwiększeniem kadry sędziowskiej- argumentuje resort.

Dotychczas kluczową rolą pełnomocników była dbałość od strony merytorycznej o należyte wdrożenie systemu nagrywania posiedzeń sądowych w danym sądzie. Jednak jak podkreśla Ministerstwo, niejednokrotnie podejmowane przez nich działania miały nieformalny charakter, ponieważ polegały na służeniu koleżeńską pomocą względem pozostałych sędziów z ich sądu w zakresie wdrażania systemu nagrywania posiedzeń.

"Z dniem 1 września 2012 r. nie powstały żadne nowe stanowiska funkcyjne w sądach powszechnych. I nie zachodzi w tym przypadku niespójność działań podejmowanych przez Ministra Sprawiedliwości"- czytamy w stanowisku.

PS/źródło:MS

Zobacz także:

Gowin podpisał rozporządzenie w sprawie reorganizacji 79 sądów rejonowych

Iustitia przeciwna likwidacji 79 sądów rejonowych