Sędzia John McClellan Marshall

12.11.2009, 12:16; Aktualizacja: 19.03.2011, 01:35
Sędzia w stanie spoczynku 14 Dystryktu Sądowego Stanu Teksas, z prawem do orzekania po wyznaczeniu przez prezesa sądu (od 2001 r. – do chwili obecnej), Sędzia orzekający Sądu Rodzinnego w Sabine Valley w latach 2001-2004.

Urodzony 9 października 1943 r. w Dallas, w stanie Teksas. Otrzymał tytuł licencjata Wojskowej Akademii Stanu Virginia w 1965 r. z wyróżnieniem, tytuł magistra na Uniwersytecie Vanderbilta w 1966 r.; tytuł bakałarza prawa (JD) na Southern Methodist University w 1975 r.; tytuł doktora honoris causa na Academia Mexicana de Derecho Internacional w 1985 r. Członek Mensy. Członek Międzynarodowej Akademii Astronautyki w 1999 r. W latach 1976-1980 był sędzią orzekającym w Sądzie Miejskim w Muenster, w Teksasie; w latach 1981-2000 był sędzią orzekającym w 14 Dystrykcie Sądowym Stanu Teksas; w latach 1986-2000 sędzią Projektu Pogotowia Medyczno-Prawnego w okręgu Dallas. Arbiter, Mediator, Sędzia Sądownictwa Szczególnego [Art. 151, Kodeksu praktyk i środków prawnych w postępowaniu cywilnym w stanie Teksas]. Autor nagradzanych publikacji specjalizujący się w prawie procesowym [jest współautorem Kodeksu postępowania cywilnego stanu Teksas z komentarzem (West’s Texas Rules of Civil Procedure, Annotated) oraz etyki. W 1996 r. jego publikacja pojawiła się w Raporcie Woolfe`a „Dostęp do Wymiaru Sprawiedliwości” (Access to Justice). W 2004 r. nadano mu tytuł honorowego profesora Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (UMCS) (prowadzi coroczne zajęcia z historii Stanów Zjednoczonych oraz Amerykańskiego Prawa Konstytucyjnego, w ramach których organizuje procesy pokazowe z udziałem prawników ze Stanów Zjednoczonych). Był wizytującym profesorem prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytecie Łódzkim w Łodzi, Uniwersytecie Wrocławskim we Wrocławiu, na Państwowym Uniwersytecie Aleksandra Puszkina w Brześciu, na Białorusi. Prowadził gościnne wykłady z prawa amerykańskiego na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w Lublinie (KUL) oraz na Uniwersytecie w Rydze, na Łotwie. Jest członkiem Kolegium Adwokatury Stanowej w Teksasie, Dożywotnim Członkiem Fundacji Adwokatury w Teksasie, Członkiem Statutowym i Dożywotnim Fundacji Adwokatury w Dallas, Prezesem (na Europę) Międzynarodowego Bractwa Prawniczego Phi Delta Phi - oddział bractwa na UMCS w Lublinie został nazwany jego imieniem na jego część]. Jest pułkownikiem Teksańskiej Gwardii Stanowej (w stanie spoczynku), pełnił funkcję Najwyższego Inspektora. Honorowy Rycerz de jure sanguinis Świętego i Wojskowego Zakonu Św. Jerzego. Ksiądz kanonik diecezji kościoła anglikańskiego w Teksasie. Pilot szybowcowy, uczestnik regat łodzi żaglowych i posiadacz czarnego pasa drugiego stopnia w taekwondo.


Pozostało 0% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane