W dniu 18 listopada 2010 roku na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego odbędzie się konferencja nt. „Magister prawa przed sąd – w todze, czy bez?”.

Projekty zmian w uregulowaniach dotyczących dostępu absolwentów wydziałów prawa do zawodu – począwszy od reformowania konkursów na aplikacje, poprzez wprowadzenie zawodu doradcy prawnego, a skończywszy na powstaniu Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury – rosną jak grzyby po deszczu.
W zeszłym roku do Sejmu wpłynął projekt Komisji „Przyjazne Państwo” – dotyczy on zmian w Kodeksie postępowania cywilnego i przewiduje przyznanie magistrom prawa do występowania przed sądami cywilnymi i administracyjnymi (z wyłączeniem spraw z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego). Nowelizacja nie ogranicza tej możliwości do pierwszej instancji – przeciwnie – daje możliwość wniesienia przez młodego prawnika skargi kasacyjnej
Zwolennicy nowych uregulowań przekonują, że otwarcie absolwentom dostępu do zastępstwa procesowego nie wiąże się z większym ryzykiem dla ich klientów niż świadczenie usług prawniczych na podstawie ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej. Zmiany mają również zachęcić Polaków do korzystania z porad prawnych, zamiast samodzielnego występowania przed sądem
Przeciwnicy wskazują zaś na brak odpowiedniego doświadczenia absolwentów prawa, który niesie za sobą wiele ryzyko błędów, których konsekwencje musieliby ponieść klienci.
- Po pięciu latach studiów nie czujemy się w dostatecznym stopniu praktycznie przygotowani do pełnienia samodzielnie funkcji zastępcy procesowego. Bez odbycia aplikacji czulibyśmy się przed sądem niepewnie. Wiedza teoretyczna nabyta podczas zajęć z postępowania cywilnego to zbyt mało– oceniają studenci.
Czy zatem wprowadzenie tak szeroko idących zmian ma sens? Z tym pytaniem postanowili zmierzyć się organizatorzy konferencji.
Europejskie Stowarzyszenie Studentów ELSA Łódź i Studenckie Koło Naukowe Prawa Cywilnego i Handlowego postanowiły stworzyć pole do dyskusji, podczas której wypowiedzą się: posełAndrzej Dera – sprawozdawca projektu PiS, mec. Zbigniew Wodo - Dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej oraz mec. Czesława Kołuda - Dziekan Okręgowej Izby Radców Prawnych w Łodzi oraz reprezentanci Stowarzyszenia Doradców Prawnych. Nie zabraknie także studenckiego głosu ze strony Parlamentu Studentów RP

Więcej informacji pod adresem: www.elsa.org.pl/magister

źródło: ELSA