Inicjatywa kierowana jest do osób, których sytuacja materialna lub życiowa nie pozwala na skorzystanie z pomocy prawnika na zasadach komercyjnych.

W tym roku Dzień Bezpłatnych Porad Adwokackich odbędzie się w dniu 7 września w godzinach od 9 do 15 w siedzibach kancelarii adwokackich oraz niektórych Okręgowych Radach Adwokackich. Pełna lista dostępna TUTAJ.

Wyjątkowo dzień wcześniej akcję przeprowadzi Izba Adwokacka w Katowicach. Śląscy adwokaci będą udzielać porad prawnych w dniu 6 września w godzinach od 13.00 do 18.00.

Przy okazji akcji adwokaci przypominają, że Polska jako jedyny kraj Unii Europejskiej nadal nie posiada uregulowań ustawowych dotyczących bezpłatnej przedsądowej pomocy prawnej dla najuboższych.

- Bez wahania mogę stwierdzić, że w pomoc pro bono na co dzień zaangażowany jest każdy jeden adwokat. To jest taki nasz niepisany kodeks honorowy. Niemniej to nie zwalnia państwa polskiego od uregulowania kwestii pomocy prawnej z urzędu dla najuboższych na etapie przedsądowym. Gdyby taka pomoc była zapewniona, z pewnością odciążyłoby to sądy, bowiem wiele spraw rozwiązanych na początku nie wymagałoby interwencji sądu- uważa adw. Andrzej Zwara, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej.

Zobacz: Nadal istnieją bariery dla działalności pro publico bono

Adwokaci po raz kolejny alarmują także o uregulowanie kwestii podatkowych związanych z udzielaniem bezpłatnych porad prawnych. Od uzyskanej bezpłatnej porady prawnej na obywatelach ciąży obowiązek odprowadzenia podatku dochodowego, z kolei prawnik musi odprowadzić podatek VAT. Od obowiązków tych istnieją odstępstwa, ale ich interpretacja nie jest jednoznaczna.

- Jednodniowa akcja NRA pozwala tysiącom Polaków na uzyskanie rzetelnej porady, udzielanej przez adwokatów. Dlatego tym bardziej niezrozumiałym jest brak reakcji ministerstwa na apele o systemową regulację prawa podatkowego w zakresie porad pro bono. Najwidoczniej ustawodawcy nie zależy na ułatwieniu ubogim obywatelom dostępu do profesjonalnej konsultacji prawnej na etapie przedsądowym - wyjaśnia adw. Magdalena Fertak, wiceprzewodnicząca komisji ds. Wizerunku Zewnętrznego i Działalności Pro Bono przy NRA.

Osoby zainteresowane poradami powinny przynieść ze sobą jak najdokładniejszą dokumentację dotyczącą ich spraw (np. umowy, akty notarialne, pisma z urzędów) co pozwoli na uzyskanie pełniejszej porady- przypominają organizatorzy.

PS/źródło:NRA

Zobacz także:

Aukcja charytatywna kancelarii SWS i Fundacji Między Niebem a Ziemią