Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia” zajęło stanowisko w sprawie przygotowanego przez resort sprawiedliwości dokumentu pt. "Główne elementy strategii wymiaru sprawiedliwości". W opinii sędziów przedstawiony projekt nie diagnozuje zasadniczych problemów wymiaru sprawiedliwości w Polsce.

Zarząd „Iustitia” w swojej uchwale odnoszącej się do najnowszej strategii Ministerstwa Sprawiedliwości, ocenił krytycznie jej założenia.

Zbyt szeroka definicja

Za błędne uznano szerokie ujecie definicji wymiaru sprawiedliwości. Zaprezentowana strategia włącza w zakres tego pojęcia, oprócz wymienionych w konstytucji sądów i trybunałów, także prokuraturę i więziennictwo. Zdaniem członków Stowarzyszenia, wywołuje to nieprawdziwy obraz wymiaru sprawiedliwości w naszym kraju, zwłaszcza w kontekście jego finansowania.

Perspektywa „klienta”

Członkowie Stowarzyszenia uznali za słuszne spojrzenie na funkcjonowanie sądownictwa z punktu widzenia „klienta”. Sceptycznie odnieśli się natomiast do przedstawionego w strategii planu uproszczenia zasad wnoszenia spraw do sądu, wskazując na groźbę nadmiernego ich napływu, które graniczyć może z "pieniactwem". Co więcej, w ich ocenie pewne bariery we wnoszeniu spraw służą rozwojowi alternatywnych metod rozwiązywania sporów.

Zobacz: Polski wymiar sprawiedliwości w czołówce rankingów

Różne perspektywy

Stowarzyszenie zwraca ponadto uwagę, że systematycznemu pogorszeniu ulega także wizerunek sądów i sędziów, co jest skutkiem budowania własnej pozycji politycznej przez byłych ministrów sprawiedliwości. Z tej perspektywy, sędziowie pozytywnie oceniają propozycję stworzenia jednolitego systemu informatycznego sądów powszechnych oraz działania zmierzające do odbudowania wizerunku ich zawodu.

W ocenie Stowarzyszenia przedstawiona propozycja w istocie nie jest strategią wymiaru sprawiedliwości, lecz strategią badania prawidłowości funkcjonowania wybranych aspektów wymiaru sprawiedliwości, która przy tym nie będzie realizowała tego celu ze względu na przyjęte założenia. Sędziowie odnieśli się negatywnie także do braku analizy kognicji sądów w Polsce, która ich zdaniem powinna znaleźć się w dokumencie, nazywanym „strategicznym”.

Pełne stanowisko SSP Iustitia w sprawie projektu "Główne elementy strategii wymiaru sprawiedliwości" dostępne jest na stronie internetowej Stowarzyszenia.

DP/Źródło: Iustitia

Zobacz także:

Resort sprawiedliwości opracowuje strategię wymiaru sprawiedliwości