statystyki

Andrzej Czuma, Minister Sprawiedliwości

26.01.2009, 14:18; Aktualizacja: 19.03.2011, 01:35
Prezydent RP Lech Kaczyński, na wniosek Prezesa Rady Ministrów, wręczył w dniu 23 stycznia 2009 roku Andrzejowi Czumie akt powołania na urząd Ministra Sprawiedliwości – Prokuratora Generalnego.

Andrzej Czuma (ur. 1938 r. w Lublinie) – polityk Platformy Obywatelskiej, prawnik i historyk. Działacz opozycji antykomunistycznej i więzień polityczny w PRL. Absolwent Wydziału Prawa na Uniwersytecie Warszawskim. Założyciel m.in. niepodległościowej i antykomunistycznej organizacji Ruch, a także Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela. Więziony przez władze PRL. W czerwcu 1970 r. został skazany na karę 7 lat pozbawienia wolności za próbę obalenia siłą ustroju socjalistycznego. W marcu 1980 r. został uwięziony na 3 miesiące za zorganizowanie obchodów Święta Niepodległości pod Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Doradca „Solidarności” w regionie Śląsko-Dąbrowskim (po sierpniu 1980 r.). W okresie od 12 grudnia 1981 r. do 23 grudnia 1982 r. więziony w obozach internowania na Białołęce, w Jaworzu, a następnie w Darłówku. Poseł V i VI kadencji Sejmu RP.


Pozostało 0% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane