Ministerstwo Sprawiedliwości wydało komunikat prezentujący założenia projektu ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, który przyjął Rząd i skierował do Sejmu.

Resort podkreśla, że projekt reguluje dwie kwestie:

- ustroju sądów powszechnych i sądów wojskowych.

- szkolenia aplikantów, w celu przygotowania ich do zajmowania stanowisk sędziego, asystenta sędziego, referendarza sądowego lub prokuratora, asystenta prokuratora czy asesora prokuratury oraz ich późniejszego doskonalenia zawodowego.

Jak zauważa MS, w projekcie znajdują się również zmiany wynikające z wyroku Trybunału Konstytucyjnego, w którym stwierdzono niekonstytucyjność instytucji asesora sądowego. W projektowanych przepisach zdecydowano się - wzorem wielu państw europejskich - na zastąpienie asesury okresem stażu na stanowisku referendarza sądowego lub asystenta sędziego w ramach nowego modelu aplikacji sędziowskiej. Zakres przedmiotowy ustawy obejmuje utworzenie Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, która zastąpi istniejące dotychczas Krajowe Centrum Szkolenia Kadr Sądów Powszechnych i Prokuratury. Do zadań tej instytucji przede wszystkim ma należeć szkolenie i doskonalenie zawodowe kadr sądownictwa i prokuratury oraz prowadzenie aplikacji: ogólnej, sędziowskiej i prokuratorskiej. Aplikacja ogólna będzie przygotowywać do pracy na stanowiskach: referendarza sądowego i asystenta sędziego lub asystenta prokuratora, a osoby które ją ukończą będą mogły także ubiegać się o przyjęcie na specjalistyczne aplikacje: sędziowską lub prokuratorską. Aplikacje: sędziowska i prokuratorska, będą przygotowywały do profesjonalnego wykonywania obowiązków sędziego lub prokuratora. Nabór na wymienione aplikacje będzie określany prognozą potrzeb kadrowych sądów i prokuratury.

MS/KR