Rząd przyjął projekt nowelizacji Kodeksu postępowania karnego, który m.in. dopuszcza radców prawnych do reprezentowania klientów w sprawach karnych. Naczelna Rada Adwokacka po raz kolejny wyraża sprzeciw wobec zmian mających na celu poszerzenie kręgu podmiotów uprawnionych do pełnienia funkcji obrończych o radców prawnych.

W przeddzień posiedzenia rządu, NRA skierowała pismo do premiera, w którym podniosła, że przyznanie uprawnień obrończych wszystkim osobom wykonującym zawód radcy prawnego, bez żadnych ograniczeń, chociażby co do formy w jakiej radca prawny wykonuje swój zawód, prowadzić musi do oczywistego naruszenia zasady niezależności obrońcy.

Zobacz: Radca prawny obrońcą w sprawach karnych

- Istota stosunku pracy jako formy, w której radca prawny może wykonywać swój zawód, wiąże się bowiem z podporządkowaniem pracownika woli pracodawcy nie tylko co do sposobu świadczenia pracy, ale również co do czasu i miejsca jej wykonywania. Stosunek zależności służbowej wiążący radcę prawnego z jego pracodawcą w praktyce uniemożliwi rzetelne i niezależne wykonywanie funkcji obrończych na rzecz obywateli, nie będących pracodawcą danego radcy prawnego - uważa NRA.

Adwokaci podkreślają, że problem ten dostrzega również Rada Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Europy (CCBE) oraz Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Teraz projektem zajmie się Sejm.

PS/źródło:adwokatura.pl

Zobacz także:

RPO: Rozmowy więźnia z obrońcą nie mogą być kontrolowane

SN: Aplikant adwokacki posiada status obrońcy