Członkowie Komisji Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej przygotowali raport, który ma zwrócić uwagę władz publicznych oraz opinii społecznej na problem zagrożenia wolności jednostki w zakresie retencji danych.

Adwokatura alarmuje iż fakt, że Policja i służby specjalne bez żadnej kontroli pozyskują wiedzę o połączeniach telefonicznych, jest niebezpieczny dla zwykłych obywateli.

Zdaniem adwokatury, trzeba jak najszybciej zmienić przepisy, aby ochronić wolność jednostki. Raport przygotowany przez Komisję Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej ujawnia, że Policja i służby specjalne sięgają do billingów bez jakiejkolwiek zewnętrznej kontroli – w tym zwłaszcza kontroli sądowej.

Konferencja w sprawie retencji danych

W dniu 21 maja 2011 roku, w Warszawie odbyła się całodzienna konferencja zorganizowana w intencji omówienia tego niepokojącego problemu. W konferencji wzięli udział przedstawiciele władz publicznych, naukowcy i adwokaci z całej Polski. Omawiano teorię i praktykę ochrony prawa do prywatności. Uczestnicy dyskusji zgodnie podkreślili, iż dane, które w zamyśle miały służyć walce z terroryzmem, są wykorzystywane nie tylko w sprawach o przestępstwa o wiele bardziej błahe, ale również w sprawach rozwodowych.

Służby mające dostęp do danych

Dane o połączeniach telefonicznych ma prawo uzyskiwać aż dziewięć służb: Policja, Agencja Wywiadu, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Centralne Biuro Antykorupcyjne, Służba Wywiadu Wojskowego, Służba Kontrwywiadu Wojskowego, Straż Graniczna, wywiad skarbowy i Żandarmeria Wojskowa.

W wielu wypadkach brak jest przepisów nakazujących zniszczenie danych telekomunikacyjnych po ich wykorzystaniu. Podczas konferencji wyeksponowano problem uregulowań, które pozwalają na zaistnienie sytuacji w której na zastosowanie podsłuchu służby muszą uzyskać zgodę sądu, do bilingów mają dostęp wedle własnego uznania.

Według danych Komisji Europejskiej polskie służby zwracały się do operatorów telekomunikacyjnych o dane ich klientów aż 1,3 mln razy. Podczas konferencji poruszono również problem, zakresu statystyk bilingowych w poszczególnych państwach Unii Europejskiej.

RO/ źródło: adwokatura.pl

Zobacz także:

Organizacje prawników przeciwko psuciu prawa

Adwokatura uzyskała poparcie w kwestii opodatkowania nieodpłatnych porad prawnych

Ubezpieczenie ochrony prawnej przedmiotem konferencji