Eksperci reprezentujący przedsiębiorców i komorników wypracowali propozycje zmian legislacyjnych, które mogą - jak sami wskazują- przyczynić się do istotnego zwiększenia skuteczności postępowań egzekucyjnych i obniżenia kosztów egzekucji dla wierzycieli.

Opłaty egzekucyjne

Zarówno przedsiębiorcy, jak i komornicy uważają, że system naliczania opłat egzekucyjnych powinien zostać uproszczony. "Górny wymiar opłaty stosunkowej powinien gwarantować finansowanie całego systemu egzekucji sądowej, a także spełniać funkcję prewencyjną. Dolna granica opłaty egzekucyjnej nie powinna być niższa niż oprocentowanie kredytu na rynku, gdyż w oczywisty sposób zdemotywuje dłużników do spłaty zobowiązań na wcześniejszych etapach dochodzenia należności i wręcz zwiększy problem zatorów płatniczych w gospodarce"- oceniają.

"W sytuacji jasnych, stałych i odpowiednio wysokich opłat egzekucyjnych możliwa byłaby likwidacja części obciążeń dla wierzycieli np. opłaty za poszukiwanie majątku dłużnika, które w chwili obecnej znacznie zmniejszają efektywność postępowania egzekucyjnego" - dodają.

Elektroniczna egzekucja

Zarówno wierzyciele, przedsiębiorcy, jak i komornicy widzą konieczność pilnego wprowadzenia elektronicznych rozwiązań w postępowaniu egzekucyjnym. Chodzi przede wszystkim o wprowadzenie elektronicznych wniosków egzekucyjnych we wszystkich postępowaniach, elektronicznych akt komorniczych, elektronicznej wymiany korespondencji pomiędzy wierzycielami i komornikami, a także komornikami i urzędami czy elektronicznego potwierdzenie odbioru korespondencji. Zdaniem przedstawicieli Krajowej Rady Komorniczej komornicy są przygotowani do obsługi egzekucji w formie elektronicznej i czekają na rozporządzenia wykonawcze Ministerstwa Sprawiedliwości.

Zobacz: TK: Miarkowanie wysokości opłat egzekucyjnych zgodne z konstytucją

Egzekucja środków na rachunkach bankowych

W ocenie przedsiębiorców i komorników obecne przepisy regulujące ochronę przed egzekucją środków na rachunkach bankowych wymagają zmiany. "Ochrona powinna zostać zniesiona w całości, bądź ograniczona do kwoty nie większej niż 80 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalanego na podstawie odrębnych przepisów"- postulują.

Zdaniem autorów wystąpienia zmian wymagają także przepisy regulujące całkowitą ochronę przed egzekucją minimalnego wynagrodzenia za pracę. "Powinny one zostać zmienione poprzez dozwolenie potrąceń z kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę do wysokości 20 proc. jego wartości"- dodają.

Centralna Baza Bezskutecznych Egzekucji

W ocenie ekspertów PKPP Lewiatan, wierzycieli i komorników niezbędne jest również stworzenie rejestru bezskutecznych egzekucji, a także bazy danych dłużników egzekwowanych, która zgodnie z oświadczeniem przedstawicieli komorników mogłaby być utrzymywana przez Krajową Radę Komorniczą.

Wśród innych propozycji zmian legislacyjnych przygotowanych przez ekspertów znalazły się, m.in. zmiana przepisów dotyczących procedury wyjawienia majątku dłużnika, nadanie dodatkowych uprawnień komornikom sądowym, uproszczenie procedury uzyskania tytułu wykonawczego w miejsce utraconego, bez konieczności wyznaczania rozprawy, czy odstąpienie od obligatoryjnego wysłuchania wierzyciela przed zawieszeniem lub umorzeniem postępowania egzekucyjnego.

PS/źródło:PKPP Lewiatan

Zobacz także:

Komornicy chcą nowej ustawy