Rzecznik Praw Obywatelskich w wystąpieniu do Ministra Sprawiedliwości poruszyła sprawę nierównego traktowania osób, które ukończyły aplikację sędziowską lub referendarską na poprzednio obowiązujących zasadach.

Rzecznik Praw Obywatelskich otrzymuje skargi na nierówne traktowanie osób, które ukończyły aplikację sędziowską lub aplikację referendarską i zdały egzamin zawody, przed utworzeniem Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury.

Rzecznik informuje, że z nadsyłanych skarg wynika, że dotychczas na etatach asystenckich w sądach pozostają osoby, które ukończyły taką aplikację i pomyślnie zdały egzaminy.

W ocenie RPO obecnie obowiązujące przepisy faworyzują absolwentów Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w zakresie możliwości zatrudnienia na stanowisku referendarza sądowego. Z ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury wynika bowiem, że w okresie stażu aplikant aplikacji sędziowskiej zostaje zatrudniony na stanowisku referendarza sądowego na czas nieokreślony. Zgodnie zaś z ustawą - Prawo o ustroju sądów powszechnych, nabór kandydatów na stanowisko referendarza sądowego organizuje się w drodze konkursu- czytamy w wystąpieniu.

Zobacz: Zbliżają się egzaminy na aplikacje prawnicze w 2013 roku

Z ustawy tej wynika również, że na wniosek Dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury prezes sądu apelacyjnego mianuje na stanowisko referendarza aplikanta sędziowskiego na staż w ramach realizacji programu aplikacji sędziowskiej. Wówczas nie stosuje się przepisu ustawy Prawa o ustroju sądów powszechnych przewidującego nabór w drodze konkursu- dodaje RPO.

W związku z powyższym Rzecznik Praw Obywatelskich zwróciła się do Ministra Sprawiedliwości o podjęcie działań legislacyjnych mających na celu zmianę przepisów w tym zakresie.

PS/źródło:RPO

Zobacz także:

Nowe zasady powoływania sędziów