Dobiegł końca Nadzwyczajny Krajowy Zjazd Radców Prawnych. Poświęcony był on uczczeniu jubileuszu 30-lecia samorządu radców prawnych. Ponad 300 delegatów, reprezentujących 40.000 radców prawnych i aplikantów radcowskich obradowało nad przyszłością wymiaru sprawiedliwości i samorządności zawodowej.

Podczas Zjazdu delegaci przyjęli uchwałę, w której apelują o podjęcie skutecznej debaty nad przyszłością wymiaru sprawiedliwości.

W przyjętej rezolucji radcowie prawni postanowili "zwrócić się do wszystkich przedstawicieli władzy ustawodawczej i wykonawczej, jako mających wpływ na kształtowanie porządku prawnego Rzeczypospolitej, aby przedsiębrali takie inicjatywy, które umacniają w społeczeństwie przekonanie o znaczeniu samorządności jako zasady, która najlepiej służy wykorzystaniu potencjału kraju i jego rozwojowi." W ich ocenie samorządność zawodowa w Rzeczypospolitej zawsze bowiem stanowiła barierę przed rozprzestrzenianiem zachowań i postaw zagrażających istocie demokratycznego państwa,

W uchwale wyrażają także "zaniepokojenie i zdecydowany sprzeciw wobec wypowiadanych opinii, a w konsekwencji zamiarów niektórych środowisk politycznych, wskazujących na potrzebę zmiany Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, obejmującej uchylenie jej artykułu 17, stanowiącego gwarancję istnienia i stabilności samorządów zawodów zaufania publicznego." W ocenie samorządu radców prawnych oznaczałoby to początek upadku polskiej demokracji opartej na niezbywalnych zasadach samostanowienia.

Zobacz: Udzielanie pomocy prawnej pro bono przez prawników jest zagrożone

Z uwagi na powyższe, Nadzwyczajny Krajowy Zjazd Radców Prawnych skierował apel "do wszystkich środowisk zawodów prawniczych, organizacji pozarządowych oraz przedstawicieli władzy ustawodawczej i wykonawczej o pilne podjęcie wspólnej, opartej na partnerskich zasadach debaty o przyszłym kształcie wymiaru sprawiedliwości, a co za tym idzie również o rynku usług prawnych, gwarantującym Obywatelom pomoc prawną na najwyższym poziomie wraz z zachowaniem podstawowych wartości, jakimi są niezależność, tajemnica zawodowa, unikanie konfliktu interesów".

Radcowie prawni wezwali także środki masowego przekazu, aby "realizując swoją suwerenną misję w państwie demokratycznym, jaką jest stwarzanie społeczeństwu dostępu do informacji, a także możliwości swobodnego wypowiadania opinii i komentarzy o występujących w sferze publicznej zjawiskach, miały także na uwadze konieczność informowania o znaczeniu ustrojowych funkcji samorządów zawodowych i realizowaniu przez nie, w interesie publicznym, zadań zleconych przez państwo".

Delegaci zwrócili się także do sprawujących władzę i polityków, środowisk naukowych, mediów i organizacji pozarządowych "o podjęcie pilnych działań mających na celu walkę z wykluczeniem prawnym i ekonomicznym Obywateli tak, by zapewnić Im należną pozycję w demokratycznym państwie".

- Delegaci przyjęli niezwykle ważną uchwałę wskazującą na konieczność stanowczej obrony pryncypiów samorządności zawodowej opartej na artykule 17 Konstytucji RP. Zawarty w niej apel o podjęcie pilnej debaty nad przyszłością wymiaru sprawiedliwości uważam, w obliczu ostatnich wydarzeń, za szczególnie aktualny i ważny - powiedział Prezes KRRP Maciej Bobrowicz.