Minister Sprawiedliwości Marek Biernacki oraz Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej Andrzej Zwara podpisali Porozumienie dotyczące współpracy w zakresie realizowania, rozwijania i promowania programu edukacji prawnej w szkołach ponadgimnazjalnych.

Program edukacji prawnej realizowany jest poprzez prowadzenie lekcji z zakresu prawa, w szkołach ponadgimnazjalnych, które zgłosiły chęć uczestniczenia w nim.

Jego celem jest przede wszystkim poszerzenie świadomości prawnej młodzieży, zapoznanie jej z zasadami porządku prawnego oraz przekazanie jej praktycznej wiedzy prawniczej -czytamy w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Minister Sprawiedliwości w podpisanym Porozumieniu zobowiązał się do zapewnienia koordynacji działań w ramach programu edukacji prawnej oraz współpracy z partnerami przy jego wdrażaniu. Zadeklarował również zapewnienie szkołom kontaktu z sądami oraz innymi instytucjami administracji publicznej- informuje ministerstwo.

Zobacz: Prokuratorzy poprowadzą lekcje prawa

Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej zobowiązał się z kolei do gromadzenia i przekazywania Ministrowi Sprawiedliwości list swoich przedstawicieli na terenie kraju, którzy zgłosili chęć poprowadzenia lekcji w ramach programu edukacji prawnej na danym terenie, jak również do współpracy w przygotowaniu bazy propozycji tematyki lekcji- wskazano.

Do tej pory partnerami Ministerstwa Sprawiedliwości w realizacji programu edukacji prawnej byli Prezes Sądu Apelacyjnego w Poznaniu, Minister Edukacji Narodowej, Prezes Krajowej Rady Radców Prawnych, Prezes Krajowej Rady Notarialnej oraz Prezes Stowarzyszenia Sędziów „Themis”.

Z kolei w ostatnich tygodniach do programu zdecydowali się przystąpić także m.in.: Prokuratura Generalna, sędziowie pozostałych apelacji oraz samorząd komorników.

PS/źródło: MS

Zobacz także:

MS chce podnosić świadomość prawną wśród uczniów