W dniu 15 listopada 2010 wchodzi w życie ustawa z 8 kwietnia 2010 roku o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych oraz ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej, która ma na celu rozszerzenie obszarów objętych zakazem palenia tytoniu na większość miejsc publicznych oraz ujednolicenie sankcji za ich nieprzestrzeganie.

Nowelizacja rozszerza zakaz palenia na wszystkie obiekty użytku publicznego, miejsca pracy, środki transportu publicznego i związane z nimi obiekty oraz na obiekty sportowe i rekreacyjne, reguluje także kwestię palenia w bezpośrednim sąsiedztwie wejść i wyjść z miejsc publicznych. Wprowadza również pewne ograniczenia palenia papierosów w prywatnych środkach transportu, zakaz palenia w obecności dzieci oraz zakaz w związku z wykonywaniem zarobkowym przewozu osób.
Nowelizacja nakłada także zakaz palenia w przychodniach, szpitalach, sanatoriach i w pomieszczeniach wszelkich innych obiektów, w których udzielane są świadczenia opieki zdrowotnej.
Właściciele i zarządzający miejscami, w których będzie obowiązywał zakaz palenia będą musieli umieścić w widocznych miejscach stosowne informacje, przy czym zarówno właściciel, jaki zarządzający będzie mógł wyłączyć z ogólnego zakazu indywidualne pokoje służące za mieszkania.
W domach pomocy społecznej i domach starców, w hotelach, na dworcach i lotniskach, na uczelniach, w zakładach pracy czy w lokalach gastronomiczno-rozrywkowych będzie można wyznaczyć palarnie.
Niedopuszczalne będzie sprzedawanie papierosów i innych tytoni w sklepach samoobsługowych, z wyjątkiem wolnocłowych. Będzie również zabronione eksponowanie w punktach sprzedaży przedmiotów imitujących opakowania wyrobów tytoniowych.

PS

Zobacz także:

Nowelizacja ustawy ws. dopalaczy podpisana przez Prezydenta