Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przekazało do konsultacji społecznych projekt ustawy zawierający propozycje zmian w systemie emerytalnym służb mundurowych.

Zgodnie z projektem zachowany zostanie odrębny system zaopatrzeniowy służb mundurowych. Zostaną nim objęci zarówno funkcjonariusze będący już w służbie, jak i ci, którzy dopiero do niej przystąpią. Funkcjonariusze nadal będą więc nabywali prawo do emerytury z budżetu państwa w ramach odrębnego systemu zaopatrzeniowego, a nie w ramach powszechnego systemu emerytalnego.

Zmiany nie będą dotyczyły funkcjonariuszy i żołnierzy już pełniących służbę. Zmiana będzie dotyczyła wyłącznie funkcjonariuszy i żołnierzy, którzy rozpoczną służbę po wejściu w życie ustawy.

Zobacz: Lewiatan popiera zmiany w emeryturach służb mundurowych

Prawo do emerytury będą nabywać funkcjonariusze i żołnierze po łącznym spełnieniu dwóch warunków: wieku oraz stażu służby. Nowe zasady zakładają minimalny wiek emerytalny w wymiarze 55 lat i wydłużenie minimalnego stażu służby z 15 do 25 lat. Dopiero połączenie 25 lat stażu służby i 55 lat wieku zagwarantuje prawo do emerytury. W ten sposób nowi funkcjonariusze i żołnierze będą pracowali dłużej w służbie dla Państwa.

Podstawa przyszłej emerytury ma być wyliczana z trzech wybranych lat.

Zobacz: Reforma systemu emerytalnego w expose premiera

Równocześnie funkcjonariusze i żołnierze pełniący służbę w dniu wejścia w życie ustawy będą mieć zagwarantowane prawo wyboru pomiędzy obowiązującym a nowym systemem.

Konsultacje społeczne nad projektem zmian w systemie emerytalnym służb mundurowych potrwają 30 dni.

PS/źródło:MSW

Zobacz także:

Etat lub emerytura, emeryt musi wybrać

BCC: Praca i emerytura tylko po 60-tce