Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy wprowadzającą kwotową waloryzację emerytur i rent w 2012 roku oraz skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego.

Prezydent słusznie skierował ustawę do TK, bo tylko waloryzacja proporcjonalna zapewnia realną wartość emerytur i rent zwiększając je o wskaźnik inflacji- uważa Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu PKPP Lewiatan.

Zobacz: Lewiatan: Podwyżka płacy minimalnej zmniejszy popyt na pracę

Rezygnacja z waloryzacji procentowej oznacza, że osoby o niskich świadczeniach otrzymają podwyżki większe niż wynikałoby to z inflacji. Waloryzacja kwotowa, w wysokości 71 złotych dla wszystkich emerytów, jest korzystna dla osób otrzymujących świadczenia poniżej 1480 złotych, ale niekorzystna dla pozostałych - dodaje.

Zobacz: Składka rentowa idzie w górę - Prezydent podpisał nowelizację

W przypadku osób otrzymujących obecnie świadczenia powyżej 1480 złotych podwyżka nie zrekompensuje inflacji. Kwotowa waloryzacja emerytur zrywa związek między wysokością emerytury i wielkością składek wpłaconych w okresie aktywności zawodowej, premiuje osoby, które pracowały krócej i mniej wydajnie i w efekcie otrzymywały mniejsze wynagrodzenia - wskazuje Jeremi Mordasewicz.

PS/źródło:PKPP Lewiatan

Zobacz także:

Lewiatan: Podniesienie płacy minimalnej zaszkodzi małym przedsiębiorcom

Senat przyjął zmiany dotyczące składek na ubezpieczenie zdrowotne rolników