Rząd przyjął przepisy, które zasadniczo odnoszą się do kwestii naboru do Narodowych Sił Rezerwowych, szkolenia żołnierzy rezerwy oraz systemu motywacyjnego i zachęt do służby.

Z dotychczasowego funkcjonowania NSR wynika, że zasadne jest skorygowanie prawa, które pozwoli zwiększyć atrakcyjność tej służby i ściślej powiązać ją z działalnością jednostek wojskowych- podało Centrum Informacyjne Rządu.

Rezultatem wprowadzanych regulacji ma być prostszy proces administrowania rezerwami osobowymi, który stanowi główny element ich przygotowania na czas mobilizacji i wojny, a także bardziej racjonalne wydatkowanie środków na uposażenia tej grupy żołnierzy.

Zobacz: Funkcjonariusz na L4 otrzyma 80 % uposażenia

Aby zwiększyć poziom wyszkolenia żołnierzy rezerwy zaproponowano ochotnicze odbywanie jednodniowych ćwiczeń wojskowych przez żołnierzy NSR. Ćwiczenia mają być przeprowadzane w uczelniach i szkołach wojskowych oraz ośrodkach szkolenia.

Nowe regulacje mają także umożliwić stworzenie warunków zachęcających do pozostawania na przydziałach kryzysowych i zwiększenie atrakcyjności wykonywania obowiązków w ramach NSR. W tym celu zaproponowano możliwość organizowania szkoleń lub rekompensowania żołnierzom kosztów indywidualnego nabycia kwalifikacji na cywilnym rynku pracy, które byłyby przydatne w wojsku.

Przewidziano również dostosowanie sposobu określania wysokości świadczenia pieniężnego, rekompensującego utracone zarobki w okresie odbywania ćwiczeń wojskowych, do bardziej korzystnych zasad, stosowanych przy naliczaniu wynagrodzeń przez pracodawców.

Na podstawie nowych przepisów, wojskowy komendant uzupełnień będzie zobowiązany do informowania pracodawcy o powołaniu jego pracownika do czynnej służby wojskowej. Z kolei pracodawca mógłby wnioskować o zmianę terminu powołania pracownika na rotacyjne ćwiczenia wojskowe, jeśli jest on niezbędny w tym czasie w przedsiębiorstwie.

Zobacz: TK w sprawie przyznawania uprawnień kombatanckich

Co więcej zaproponowano ułatwienie procedury wnioskowania przez pracodawcę o wypłatę rekompensaty kosztów poniesionych na zastępstwo za pracownika pełniącego czynną służbę wojskową. Pracodawca będzie miał na dopełnienie formalności 90 dni, a nie jak obecnie 30, co ma ułatwić mu zgromadzenie odpowiedniej dokumentacji do wniosku.

Ponadto założono wprowadzenie zasady, że prawo do uposażenia w przypadku pełnienia służby przygotowawczej przysługuje za czas jej odbywania. Oznacza to, że miesięczne uposażenie byłoby wypłacane z „dołu” za faktyczny okres jej pełnienia, a nie jak dotychczas z „góry”. Przewidziano także możliwość wcześniejszej wypłaty części tego uposażenia w formie zaliczki.

Zaproponowano także pozbawienie żołnierza prawa do odprawy w sytuacji zwolnienia się z czynnej służby przygotowawczej przed terminem.

Propozycje zmian zostały zawarte w założeniach do projektu ustawy o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz ustawy o uposażeniu żołnierzy niezawodowych.

PS/źródło:KPRM

Zobacz także:

Zmiany w systemie rentowym służb mundurowych

Ograniczenia dla żołnierzy w dostępie do sądu zgodne z konstytucją