W dniu 19 stycznia 2010 roku PKPP Lewiatan złożył wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zbadania zgodności z konstytucją regulacji prawnych wprowadzających w święto Trzech Króli dzień wolny od pracy.

Lewiatan kwestionuje tryb uchwalenia art. 2 i art. 3 tej ustawy w zakresie w jakim polski ustawodawca pominął w trakcie procesu legislacyjnego przepis art. 9 ust. 2 Konkordatu między Stolicą Apostolską i Rzeczpospolitą Polską z dnia 28 lipca 1993 r. Jednocześnie zdaniem wnioskodawców zostały naruszone przepisy konstytucji wyrażające zasadę legalizmu (art. 7 Konstytucji) oraz zasadę przestrzegania prawa międzynarodowego (art. 9 w zw. z art. 91 ust. 1, ust. 2 Konstytucji).
Jak wskazuje wnioskodawca art. 9 ust. 1 Konkordatu wymienia dni świąteczne, które są wolne od pracy. Jest to katalog zamknięty. Jednocześnie art. 9 ust. 2 stanowi, iż rozszerzenie powyższego wykazu może nastąpić po porozumieniu układających się stron, tj. Rządu RP i Stolicy Apostolskiej. Tym samym Konkordat wyklucza możliwość ustanawiania święta katolickiego związanego ze sprawowaniem kultu religijnego, jako dnia wolnego od pracy, jednostronnie przez sejm i senat, z pominięciem rządu, bo to narusza art. 146 ust. 4 pkt 10 Konstytucji. Jak przypomina Lewiatan to na rządzie ciąży konstytucyjny obowiązek prowadzenia polityki wewnętrznej i zagranicznej państwa (art. 146 ust. 1 Konstytucji).
W opinii wnioskodawców Państwo nie może lekceważyć prawa międzynarodowego, którym się związało. Rzeczpospolita Polska podpisując Konkordat w sposób świadomy ograniczyła możliwości legislacyjne sejmu. W tym przypadku, swoboda polskiego ustawodawcy w kształtowaniu i tworzeniu prawa została skrępowana uprzednim zawarciem odpowiedniego porozumienia zmieniającego art. 9 ust 1 Konkordatu.
W konkluzjach czytamy, iż iż wprowadzenie święta Trzech Króli jako dnia wolnego od pracy, bez uwzględnienia rządu w procesie legislacyjnym stanowi rażące naruszenie przepisów prawa i może stanowić niebezpieczny precedens otwierający drogę do ustanawiania dniami wolnymi od pracy innych katolickich świąt religijnych jedynie na podstawie decyzji Parlamentu z pominięciem traktatowych i ustawowych kompetencji Rady Ministrów.
Ponadto Lewiatan ocenia negatywnie ustawę wprowadzającą dzień wolny od pracy w święto Trzech Króli przede wszystkim ze względu na skutki ekonomiczne dla przedsiębiorstw.

Pisaliśmy o tym Lewiatan kwestionuje konstytucyjność wolnego w Święto Trzech Króli

PS/źródło: Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

Zobacz także:

Lewiatan o proponowanych zmianach w OFE