W Sejmie trwają prace nad zmianą ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych z dnia 13 października 1998 r. Zmiany w wyżej wymienionej ustawie wymusił wyrok Trybunału Konstytucyjnego.

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że termin, w którym płatnik dochodzi zwrotu od ZUS nienależnie opłaconych składek z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego oraz sytuacje przerwania i zawieszenie biegu terminu przedawnienia są niezgodne z Konstytucją RP. Tym samym Trybunał orzekł o niezgodności art. 24 ust. 7 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych z art. 32 w związku z art. 64 ust. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.
Po nowelizacji ustawy, prawa ubezpieczonego i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dotyczące dochodzenia składek ubezpieczeniowych mają być równe. Jeżeli projekt ustawy zostanie przyjęty, nienależnie opłacone przez płatnika składki, będą ulegały przedawnieniu po upływie 10 lat, licząc od otrzymania zawiadomienia o kwocie nienależnie opłaconych składek bądź w przypadku braku zawiadomienia, od dnia opłacenia składek.
Bieg terminu przedawnienia ulegnie zawieszeniu w momencie, gdy ZUS wyda decyzję w sprawie nienależnie opłaconych składek – od dnia, w którym zostało wszczęte postępowanie do dnia, w którym decyzja się uprawomocniła.
W przypadku śmierci ubezpieczonego bieg terminu przedawnienia, po przyjęciu zmian w ustawie, będzie zawieszony od dnia śmierci do dnia uprawomocnienia się postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku. Stan ten nie może trwać jednak dłużej niż 2 lata od śmierci spadkodawcy (ubezpieczonego).
Do zawieszenia biegu terminu przedawnienia dojdzie również w momencie, gdy wydanie decyzji w sprawie nienależnie opłaconych składek, będzie uzależnione od uprzedniego rozstrzygnięcia wstępnego zagadnienia przez sąd lub inny organ. Zawieszenie biegu terminu przedawnienia, po nowelizacji będzie trwało do dnia, w którym orzeczenie sądu stanie się prawomocne lub decyzja organu będzie ostateczna, jednak nie dłużej niż przez okres 2 lat.
Wskazany wyżej 10 – letni okres przedawnienia znajdzie również zastosowanie we wzajemnych rozliczeniach ubezpieczonego i ZUS z tytułu składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 26 maja 2010 r(syg. Akt P/29/08).

Edyta Waluchowska

Zobacz także:

Kolejne konsultacje w sprawie reformy systemu emerytalnego służb mundurowych

Lewiatan o proponowanych zmianach w OFE