statystyki

Decyzja UOKiK potwierdzona przez Sąd Apelacyjny

24.11.2008, 06:06; Aktualizacja: 19.03.2011, 01:58
Sąd Apelacyjny potwierdził decyzje Prezesa UOKiK. Dwie z nich dotyczą rynku przewozów kolejowych, trzecia – rynku telekomunikacyjnego.

W decyzji z grudnia 2004 roku Prezes UOKiK uznał, że PKP Cargo ograniczało konkurencję bezpodstawnie różnicując kontrahentów przy ustalaniu upustów na przewóz węgla kamiennego. UOKiK zakwestionował także zastrzeganie przez PKP Cargo w umowach, że nie będzie realizować usług do wybranych odbiorców i stacji docelowych. Na spółkę została nałożona sankcja finansowa w wysokości 20 mln zł. Sąd Apelacyjny oddalił apelację spółki od wyroku Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznając, że został naruszony interes publiczny, a działania PKP Cargo spełniały przesłanki do uznania ich za praktyki naruszające konkurencję. Drugie postępowanie zostało wszczęte na wniosek spółki Sped-Pro, która zarzuciła PKP Cargo zawarcie niedozwolonego porozumienia z CTL Logistics, Energokrak i Trade Trans. W decyzji z grudnia 2005 roku Prezes UOKiK uznał, że doszło do zawarcia niedozwolonego porozumienia pomiędzy PKP Cargo a CTL Logistics. W umowie PKP Cargo zobowiązało się, że konkurenci CTL Logistisc nie uzyskają korzystniejszych warunków świadczenia usług. Na przedsiębiorców nałożono kary finansowe w łącznej wysokości 11,5 mln zł. Postępowanie antymonopolowe nie potwierdziło natomiast zarzutu uczestnictwa w antykonkurencyjnym porozumieniu przez Energokrak i Trade Trans. Od niestwierdzenia niedozwolonej praktyki w tym zakresie apelację złożyła spółka Sped-Pro. W wyroku Sąd Apelacyjny potwierdził decyzję Prezesa UOKiK i uznał, że nie było dowodów pozwalających na uznanie istnienia takiego porozumienia. Ponadto Sąd Apelacyjny potwierdził decyzję Prezesa UOKiK w sprawie Telekomunikacji Polskiej i oddalił odwołanie spółki od wyroku Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W decyzji z maja 2006 roku Prezes UOKiK uznał, że TP SA ograniczyła konkurencję wprowadzając podwyżkę cen połączeń międzynarodowych z numerami rozpoczynającymi się od 0-708-1 i nałożył na największego polskiego operatora telekomunikacyjnego karę w wysokości ponad 12 mln zł.


Pozostało 0% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane