Helsińska Fundacja Praw Człowieka zajęła stanowisko do ustawy odnoszącej się do powołania organu do sprawa równego traktowania, stwierdzając iż w proponowanym akcie zaistniał brak gwarancji niezależności organu.

W odpowiedzi na prośbę o przedstawienie uwag do części ustawy odnoszącej się do powołania organu do spraw równego traktowania opisanego w rozdziale 5 projektu ustawy fundacji zwróciła uwagę przede wszystkim na brak właściwych gwarancji jego niezależności oraz niedostateczne zapewnienie indywidualnej pomocy ofiarom dyskryminacji.

Fundacja zaznaczyła iż zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej zawartymi w anty-dyskryminacyjnych dyrektywach, kompetencje i sposób funkcjonowania organu ds. równego traktowania powinny gwarantować możliwość prowadzenia niezależnych badań, publikowania niezależnych raportów i formułowania rekomendacji na tematy dotyczące dyskryminacji oraz zapewnić ofiarom dyskryminacji indywidualną pomoc w dochodzeniu ich roszczeń. Zdaniem organizacji dyrektywy pozostawiają państwom członkowskim pewną swobodę decyzji, co do kształtu takiego organu (lub też organów), tak aby, w danym kontekście krajowym był on niezależny i odpowiednio skuteczny w zwalczaniu dyskryminacji.

HFPC/KZ