Działania Ministerstwa Gospodarki ułatwiające prowadzenie działalności gospodarczej spotkały się z aprobatą ekspertów. Docenione zostały m.in. zmiany w prawie gospodarczym oraz zmniejszenie wydatków przedsiębiorców i obywateli.

W tegorocznym raporcie Economic Surveys: Poland 2012” eksperci OECD pozytywnie odnieśli się do działań MG ułatwiających prowadzenie działalności gospodarczej. Szczególną uwagę zwrócili na ulepszenie w 2011 r. prawa gospodarczego i procedurę rejestracji działalności gospodarczej m.in. skrócenie z 10 do 5 lat okresu przedawnienia należności z tytułu składek do ZUS i KRUS oraz możliwość wykorzystania zaległego urlopu do 30 września następnego roku.

Ponadto analitycy OECD wskazali pozytywne efekty uproszczenia wymogów informacyjnych. Chodzi tutaj o zastąpienie około 200 zaświadczeń wydawanych przez ograny administracji publicznej oświadczeniami oraz ograniczenie liczby dokumentów niezbędnych do rozpoczęcia działalności gospodarczej.

OECD przyjmuje także z zadowoleniem plany resortu gospodarki dotyczące dalszego zmniejszania obciążeń administracyjnych w 2012 r. Będą one dotyczyły dalszego wdrażania rozwiązań upraszczających oraz ograniczania formalności administracyjnych związanych z regulacjami podatkowymi i kontaktami z systemem ubezpieczeń społecznych.

Z kolei raport Rola grup interesów w procesie stanowienia prawa w Polsce” przygotowany przez zespół prof. Krzysztofa Rybińskiego przeanalizował 1366 aktów prawnych uchwalonych od 1989 roku. Badanie obejmowało akty prawne z zakresu finansów publicznych i wolności gospodarczej. Analizie poddana została m.in. tzw. druga ustawa deregulacyjna. Zespół prof. Rybińskiego uznał ją za jedną z czterech najlepszych aktów prawnych dotyczących wolności gospodarczej od 1989 r.

W raporcie jako zasadniczą zmianę wskazano zniesienie z dniem 1 stycznia 2013 r. Dziennika Urzędowego „Monitor Polski B”. Dzięki temu przedsiębiorcy zwolnieni zostaną z kosztownego obowiązku publikacji sprawozdania finansowego w tym dzienniku. W skali roku był to bowiem koszt ok. 100 mln zł.

Ustawa wprowadziła również szereg innych rozwiązań przyjaznych dla obywateli i przedsiębiorców m.in. zobowiązanie Ministra Finansów do wydawania ogólnych interpretacji podatkowych na wniosek podatników, zmniejszenie częstotliwości drukowania i przekazywania druków RMUA oraz skrócenie przechowywania - z 10 do 5 lat - kopii deklaracji rozliczeniowych i imiennych raportów miesięcznych ZUS.

PS/źródło: MG

Zobacz także:

Mniej barier dla kandydatów na aplikantów

Deregulacja obejmie zawody prawnicze