statystyki

Trybunał odroczył sprawę dotyczącą pomówienia narodu polskiego

08.07.2008, 08:58; Aktualizacja: 19.03.2011, 01:57
Do 8 września Trybunał Konstytucyjny odroczył rozprawę co do legalności przepisu o karaniu trzema latami więzienia publicznego pomówienia narodu polskiego o udział, organizowanie i odpowiedzialność za zbrodnie komunistyczne lub nazistowskie.

Sędziowie TK chcą, aby przez ten czas Sejm doprecyzował swoje stanowisko odnośnie kwestionowanego przepisu. W opinii wnioskodawcy, Rzecznika Praw Obywatelskich, kwestionowane przepisy wykraczają poza granice konieczne w demokratycznym państwie prawnym. Zdaniem RPO, fakty z najnowszej historii Polski powinny podlegać ocenie naukowej historyków, a nie ocenie prokuratorskiej. We wrześniu, więc Trybunał Konstytucyjny orzeknie w sprawie zgodności art. 37 ustawy z dnia 18 października 2006 roku o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów z art. 54 ust. 1 i art. 73 w związku z art. 31 ust. 3 Konstytucji.


Pozostało jeszcze 0% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane