statystyki

RPO w sprawie ochrony płodu ludzkiego

23.12.2008, 09:44; Aktualizacja: 19.03.2011, 02:00
Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do Prezesa Rady Ministrów w sprawie opóźnień w procesie wykonania zaleceń Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu zawartych w wyroku w sprawie Alicja Tysiąc przeciwko Polsce oraz wobec uzasadnionych wątpliwości natury konstytucyjnej dotyczących brzmienia niektórych przepisów ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży.  

RPO przypomina o stwierdzonej przez Trybunał luce prawnej polegającej na braku w polskim systemie odpowiednich gwarancji proceduralnych, tj. braku skutecznego mechanizmu umożliwiającego ustalenie , czy w danej sprawie zostały spełnione warunki do dokonania zgodnego z prawem przerywania ciąży. Rzecznik zgłasza wątpliwości odnośnie sposobu ukształtowania jednej z przesłanek wyznaczających formułę rozstrzygania ewentualnych kolizji pomiędzy podstawowym prawem do życia, a innymi dobrami prawnie chronionymi, w szczególności zdrowiem.


Pozostało 28% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane