24 stycznia 2009 roku weszła w życie nowelizacja prawa cywilnego i prawa dewizowego, znosząca zasadę walutowości. Zmiana ma ułatwić dokonywanie transakcji.

Ustawa zniosła zasadę walutowości, którą wyraża przepis art. 358 § 1 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z nowelą, z chwilą jej wejścia w życie, zobowiązania pieniężne na terenie Polski będą mogły być wyrażane w walucie obcej. Jak dotąd zobowiązania te mogły być wyrażane w walucie obcej na podstawie zezwoleń przewidzianych przez ustawę prawo dewizowe. Z chwilą wejścia w życie nowych przepisów zobowiązania pieniężne będą mogły być wyrażone tak w walucie polskiej jak i obcej, a rozliczenia między stronami będą mogły być dokonywane wedle umowy stron - w walucie polskiej bądź obcej. Rezygnacja z zasady walutowości ułatwi więc dokonywanie transakcji.

Zmiany będą korzystne przede wszystkim dla przedsiębiorców dokonujących transakcji w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej w walutach obcych, Zniesienie zasady walutowości pozwoli im bowiem uniknąć wszelkich strat, związanych ze zmianą kursów walut w okresie od zawarcia umowy do dnia jej wykonania oraz kosztów związanych z uzyskiwaniem zezwoleń za dokonywanie transakcji w walucie obcej.

MOP/AS

Zobacz także:

Ustawa o nadzorze nad rynkiem finansowym w Trybunale

Radcowie nie zgadzają się ze stanowiskiem RPO