Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że pytania testowe na egzaminie konkursowym na aplikacje nie powinny mieć formy kazusów, a odpowiedzi powinny wynikać wprost z przepisów prawa.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie rozpatrzył skargę niedoszłego aplikanta na decyzję Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Lublinie w sprawie odmowy wpisu na listę aplikantów radcowskich.

Skarżący otrzymał 187 punktów, czyli do pozytywnego zaliczenia egzaminu zabrakło mu 3 punktów.

Wśród kwestionowanych pytań znalazły się pytania nr: 21, 35, 91, 98, 99, 100, 102, 105, 114,139, oraz 214.

Minister Sprawiedliwości ustosunkował się do zarzutów postawionych przez skarżącego nie znajdując podstaw do uwzględnienia skargi, tym samym utrzymał w mocy uchwałę ROIRP.

W skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego zawarte również zostały zarzuty naruszenia przepisów prawa materialnego- art. 33 ust.3, 33¹ § 1 ustawy o radcach prawnych.

Sąd przychylił się do argumentacji skarżącego i uchylił zaskarżaną decyzję Ministra Sprawiedliwości.

Skład orzekający w sprawie przyznał, że spośród kwestionowanych 11 pytań faktycznie pytania numer: 100, oraz 139 faktycznie nie powinny znaleźć się na teście.

Sąd korzystając z możliwości badania z urzędu prawidłowości testu, uznał, że na pytanie 193 również nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

Taka decyzja sądu dała zdającej dodatkowe trzy punkty konieczne do zaliczenia egzaminu.

Pytanie nr. 100 dotyczącego wniosku o przywrócenie terminu w przedmiocie apelacji bez złożenia kopii samej apelacji.

Minister Sprawiedliwości wyraził pogląd, wynikający z art. 131 k.p.a., że o wniesieniu odwołania organ administracji publicznej, który wydał decyzję, zawiadomi strony.

Jednakże już wcześniej WSA wyraziło pogląd, iż przepisy prawa cywilnego, czy prawa procesowego nie rozstrzygają tej kwestii, gdyż wynika ona z praktyki, oraz z orzecznictwa.

Oznacza to, że tak sformułowane pytanie nie powinno znaleźć się na teście, ponieważ odpowiedź na nie wynika wprost z przepisów prawa.

Zespół ds. układania pytań testowych na aplikacje powinien dążyć do jak największej perfekcji przy ich układaniu- na zakończenie powiedział sędzia Przewodniczący.

Sygn. Akt. VI SA/Wa 744/09

Anna Sergiej

Zobacz także:

WSA: Walka o miejsce na aplikacje