Parlament Europejski zatwierdził unijny pakiet reform sektora telekomunikacji. Przepisy, które zaczną obowiązywać od połowy 2011 roku, mają wzmocnić prawa konsumentów, gwarantować dostęp do internetu, chronić dane, zwiększać konkurencję, a także zmodyfikować zasady wykorzystywania widma radiowego.

Komisja Europejska, która nowelizację unijnych przepisów w dziedzinie telekomunikacji przedstawiła już w listopadzie 2007 roku, wyraziła zadowolenie z wyniku głosowania w PE: za przyjęciem pakietu opowiedziała się zdecydowana większość posłów, niezależnie od przynależności partyjnej (w trzecim i ostatnim czytaniu, stosunkiem głosów 510 za, 40 przeciwnych oraz 24 wstrzymujących się, Parlament przyjął propozycję ostatniej już spornej części "pakietu telekomunikacyjnego").
Przyjęcie pakietu reformującego te dziedzinę oznaczają –według Komisji - większą możliwość wyboru dla 500 milionów obywateli UE, wynikającą ze wzrostu konkurencyjności; większy zasięg szybszych szerokopasmowych sieci internetowych w całej Unii i umocnienie prawa do prywatności w stosunkach z operatorami telekomunikacyjnymi.
Konsumenci będą mogli - wylicza dalej KE - skorzystać z nowych praw, m.in. do zmiany operatora sieci stacjonarnej lub komórkowej w ciągu jednego dnia roboczego przy zachowaniu swojego numeru; prawo do lepszej informacji na temat wybieranych przez nich usług czy też prawo do informacji na temat naruszenia bezpieczeństwa danych przez ich operatora.
Ponadto operatorzy będą musieli oferować swoim klientom możliwość podpisania umowy na najwyżej 12 miesięcy, a krajowe organy ds. telekomunikacji będą mogły ustanawiać minimalne progi jakości usług transmisji za pośrednictwem sieci, promując tym samym „neutralność sieci”.
KE podkreśla w komunikacie, że dzięki pakietowi nowych przepisów unijnego prawa, zostaną także potwierdzone i umocnione podstawowe prawa konsumentów dostępu do internetu. Nowy zapis dotyczący wolności w sieci - uwzględniony w pakiecie na wniosek Parlamentu Europejskiego - stanowi, że „w świetle podstawowych praw obywateli UE, w tym prawa do prywatności, władze krajowe nie mogą ograniczać dostępu do sieci ze względów porządku publicznego, chyba że wcześniej przeprowadzono sprawiedliwą i bezstronną procedurę oraz dokonano skutecznej i terminowej kontroli sądowej”.
Decyzja europarlamentarzystów jest wynikiem politycznego porozumienia negocjatorów PR, Rady UE i KE z 5 listopada. Dzięki temu reforma sektora telekomunikacji będzie mogła wejść w życie jeszcze w tym roku ( po publikacji w Dzienniku Urzędowym UE 18 grudnia). Państwa członkowskie UE mają jednak jeszcze 18 miesięcy (do czerwca 2011) na wdrożenie nowych przepisów do krajowego prawa telekomunikacyjnego.

Parlament Europejski/AS

Zobacz także:

SN: Wybory do ParlamentuEuropejskiego są ważne

Opinie na temat wyborów do PE