statystyki

MS na obchodach uroczystości upamiętniających ofiary Zbrodni Katyńskiej

08.04.2010, 04:33; Aktualizacja: 19.03.2011, 02:04
Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski wraz z Premierem Donaldem Tuskiem wziął udział w uroczystościach upamiętniających ofiary Zbrodni Katyńskiej. W ceremonii uczestniczył również także premier Federacji Rosyjskiej – Władimir Putin.

Do Zbrodni Katyńskiej doszło w 1940 r. Wymordowano wtedy ponad 20 tysięcy Polaków - jeńców wojennych osadzonych w obozach jenieckich NKWD w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz osoby cywilne, aresztowane i osadzone w więzieniach na terenie okupowanych przez ZSRR Kresów Wschodnich. W skład tej grupy wchodzili m.in. oficerowie Wojska Polskiego. Ofiary stalinowskiej zbrodni zostały pogrzebane w zbiorowych mogiłach – w Katyniu pod Smoleńskiem, Miednoje koło Tweru i Piatichatkach na przedmieściu Charkowa. Wśród ponad 4 tysięcy ofiar ludobójstwa w Katyniu jest 46 osób związanych z polskim więziennictwem. Tylu dotychczas udało się zweryfikować. Wśród nich jest 25 funkcjonariuszy Straży Więziennej, 2 nauczycieli więziennych, 7 przedstawicieli personelu medycznego, 8 sędziów - przełożonych więzień przy Sądach Grodzkich i 4 osoby z personelu wojskowych więzień śledczych.


Pozostało 0% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane