W Akademii Leona Koźmińskiego odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa nt. „ Ochrona praw kobiet we współczesnym świecie”, która wpisuje się w debatę nad dalece niedoskonałymi systemami ochrony praw kobiet nie tylko w Polsce, ale i poza jej granicami.

Zdaniem prof. Ewy Łętowskiej we współczesnym świecie standardy są kształtowane przez męską perspektywę, a perspektywa genderowa napotyka trudności w przyjęciu w naukach prawnych. Zdaniem referentki umożliwia ona ocenę miary w środkach wyrównawczych. Konkludując prelegentka przytoczyła zdanie prof. Jana Gwiazdomorskiego , które stanowi, iż prawa kobiet i mężczyzn są równe, ale nie jednakie. Podkreśliła także, konieczność przedsięwzięcia adekwatnych rozwiązań prawnych, żeby nie tworzyła się dyskryminacja jednej płci wobec drugiej.

Z kolei prof. Monika Płatek podjęła się omówienia prawnokarnej ochrony praw kobiet. Na wstępie zadała pytanie czy płeć ma znaczenie w przypadku kryminalizacji określonego zachowania? Odpowiedź oczywiście powinna być przecząca, jednakże ustawodawca w wielu przypadkach uregulował powyższą kwestię w sposób odmienny. Podkreśliła, iż słowo „równo” w przypadku kobiet nie może znaczyć tyle co samo co „tak jak u mężczyzn”.

W konferencji wzięło udział wielu wybitnych przedstawicieli nauki prawa konstytucyjnego z Polski i zagranicy, którzy przedstawili problematykę ochrony praw kobiet na przykładzie regulacji prawnych w Republice Czeskiej, Niemczech, Austrii, Hiszpanii, Szwecji, Włoszech, Francji, Wielkiej Brytanii, Albanii, USA czy Japonii.

Paulina Szewioła