W sobotę, 6 listopada 2010 r. ponad 950 adwokatów i aplikantów adwokackich już po raz czwarty udzielać będzie bezpłatnych porad adwokackich osobom w trudnej sytuacji materialnej lub rodzinnej.

W dniu 2 listopada 2010 r. w siedzibie Naczelnej Rady Adwokackiej odbyła się konferencja mająca na celu rozpowszechnienie informacji o prowadzonej po raz czwarty akcji. Uczestniczyli w niej p.o. Prezesa NRA Andrzej Michałowski oraz koordynatorzy akcji adw. Dariusz Wojnar oraz Monika Strus-Wołos – przewodnicząca Komisji ds. Nieodpłatnej Pomocy Prawnej przy NRA.
Celem tego przedsięwzięcia jest przede wszystkim pomoc osobom, które nie mogą sobie pozwolić nawet na drobne wydatki na usługi prawne. Akcja ma również służyć upowszechnianiu świadomości społecznej o tzw. prawie ubogich (do adwokata z urzędu) czyli uprawnieniu wszystkich obywateli do korzystania ze zwolnienia z opłat sądowych czy z bezpłatnego pełnomocnika w sądzie, opłacanego przez Skarb Państwa.
- Wiedza o prawie jest niska zwłaszcza wśród uboższej części obywateli. Staramy się upowszechniać wiedzę o przysługującym obywatelom prawach, w tym pomocy prawnej w postępowaniach sądowych, finansowanej przez państwo. Chcemy być w tym konsekwentni, czego dowodem jest organizacja czwartej już edycji tej akcji w ostatnich dwóch latach. Bierzemy w ten sposób na siebie część zadań oświatowych państwa – powiedział Prezes Michałowski.
Adwokaci będą informowali o wciąż słabo znanej możliwości ubiegania się o prawnika z urzędu. Może się o to starać każdy, kto złoży we właściwym sądzie oświadczenie, że nie jest w stanie pokryć jego wynagrodzenia bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny. Takie uprawnienie obowiązuje niezależnie od tego, czy sąd zwolni zainteresowaną osobę z kosztów sądowych.
- Nasze poprzedni trzy ogólnopolskie akcje cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Podczas każdej obsłużyliśmy kilkanaście tysięcy osób. Cieszy nas, że w ten sposób pomagamy potrzebującym. Znamienny jest też wzrost zainteresowania akcją wśród samych adwokatów, a zwłaszcza aplikantów adwokackich. Oznacza to, że nasze środowisko dobrze pojmuje swoją misję społeczną – zauważa adw. Monika Strus-Wołos.
Adresy wszystkich kancelarii i innych punktów udzielania porad zostaną opublikowane w prasie lokalnej, na stronie www.nra.pl oraz na stronach internetowych Okręgowych Rad Adwokackich. Naczelna Rada Adwokacka uruchamia także specjalną telefoniczną infolinię 22 505 25 00, gdzie będzie można uzyskać informacje o miejscach, gdzie udzielane są bezpłatne porady.

MK/NRA

Zobacz także:

Świadomość prawna obywateli priorytetem

E-justice zwiększy świadomość prawną społeczeństwa UE