statystyki

Liberalizacja czasu pracy-apel KIG

02.02.2009, 05:23; Aktualizacja: 19.03.2011, 02:00
Krajowa Izba Gospodarcza apeluje do Rządu RP o jak najszybsze skierowanie do Sejmu ustawy liberalizującej przepisy dotyczące czasu pracy w Polsce. Brak zdecydowanych działań w tym kierunku jest niekorzystny zarówno dla pracowników, jak i dla pracodawców.

Zdaniem Krajowej Izby Gospodarczej, jednym z najważniejszych działań, które mogą złagodzić negatywne skutki kryzysu finansowego dla polskiej gospodarki, jest uelastycznienie prawa pracy. Rozwiązaniem minimum, które pozwoliłoby uniknąć wielu zwolnień i jednocześnie nie doprowadzałoby do gwałtownego pogorszenia rentowności wielu firm, jest z pewnością przedstawiona przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej propozycja przedłużenia okresu rozliczeniowego u każdego pracodawcy z 3 do 12 miesięcy. W dobie kryzysu gospodarczego znacząco ułatwi to elastyczne gospodarowanie czasem pracy. KIG opowiada się również za stworzeniem pracodawcom w okresie kryzysu gospodarczego czasowej możliwości skrócenia tygodnia pracy w zamian za obniżenie pensji wraz z wypłata stosownej rekompensaty z Funduszu Pracy lub Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Decyzja o możliwości zaproponowania pracownikowi skrócenia tygodnia pracy powinna zależeć tylko i wyłącznie od decyzji pracodawcy.


Pozostało jeszcze 5% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane