Krajowa Izba Gospodarcza apeluje do Rządu RP o jak najszybsze skierowanie do Sejmu ustawy liberalizującej przepisy dotyczące czasu pracy w Polsce. Brak zdecydowanych działań w tym kierunku jest niekorzystny zarówno dla pracowników, jak i dla pracodawców.

Zdaniem Krajowej Izby Gospodarczej, jednym z najważniejszych działań, które mogą złagodzić negatywne skutki kryzysu finansowego dla polskiej gospodarki, jest uelastycznienie prawa pracy. Rozwiązaniem minimum, które pozwoliłoby uniknąć wielu zwolnień i jednocześnie nie doprowadzałoby do gwałtownego pogorszenia rentowności wielu firm, jest z pewnością przedstawiona przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej propozycja przedłużenia okresu rozliczeniowego u każdego pracodawcy z 3 do 12 miesięcy. W dobie kryzysu gospodarczego znacząco ułatwi to elastyczne gospodarowanie czasem pracy.
KIG opowiada się również za stworzeniem pracodawcom w okresie kryzysu gospodarczego czasowej możliwości skrócenia tygodnia pracy w zamian za obniżenie pensji wraz z wypłata stosownej rekompensaty z Funduszu Pracy lub Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Decyzja o możliwości zaproponowania pracownikowi skrócenia tygodnia pracy powinna zależeć tylko i wyłącznie od decyzji pracodawcy.


KIG/AS

Zobacz także:

Sejm odrzucił veto Prezydenta w sprawie KSSiP

Zasada walutowości zniesiona