W dniu 14 lipca 2009 roku „Obserwatorium wolności mediów" Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka złożyło do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej stanowisko dotyczące nowej ustawy medialnej.

Obserwatorium wolności mediów w Polsce" Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka wyraziło swoją opinię dotyczącą ustawy o zadaniach publicznych w dziedzinach mediów uchwalonej przez Sejm RP dnia 24 czerwca 2009 roku.

HFPC zwróciła się prośba do Prezydenta RP o odmowę podpisania ustawy i zwrócenie jej pod dalsze obrady Sejmu RP.

Ustawa niedostosowana do europejskich standardów

Fundacja po analizie ustawy, uważa, że przyjęta przez Sejm RP regulacja powinna zostać zmodyfikowana i dostosowana do standardów międzynarodowych.

Ponadto nowa ustawa nie zawiera precyzyjnej definicji „misji publicznej" mediów, co z kolei uniemożliwia ustalenie właściwego zwrotu kosztów realizacji obowiązków wynikających z jej wykonania. Ustawa eliminuje dotychczasowy abonamentowy system finansowania mediów, na rzecz niejasnego stwierdzenia, że media publiczne finansowane są ze „środków budżetu państwa".

W ustawie nie wskazano również na jakiekolwiek gwarancje minimalnej sumy kwotowej lub procentowej przeznaczonej na media.

Pominięcie przychodów z reklamy

Nowa ustawa nie odnosi się do przychodów z reklamy, jak również nie określa zakresu w jakim finansowanie może pochodzić z reklamy. To oznacza, że telewizja publiczna czy publiczne stacje radiowe będą musiały na równi konkurować z nadawcami prywatnymi o reklamodawców. W efekcie media publiczne mogą mieć trudność w sprawowaniu misji publicznej.


Biorąc pod uwagę wyżej przedstawione nieprawidłowości i braki w ustawie o zadaniach publicznych w dziedzinach mediów „Obserwatorium wolności mediów w Polsce” zwróciło się z prośbą o odmowę podpisania przedmiotowej ustawy. Weto zmusi bowiem Sejm RP do ponownej pogłębionej debaty nad analizowaną ustawą. Być może spowoduje także konieczność przygotowania nowego projektu.


Stanowisko zostało przygotowane przez dr Adama Bodnara, Sekretarza Zarządu Helsińskiej FUndacji Praw Człowieka oraz Dominikę Bychawską, Koordynatora "Obserwatorium wolności mediów w Polsce".

HFPC/AS

Zobacz także:

HFPCz o właściwości ETS w sprawach karnych

KIG najlepszym partnerem dla mediów