Przygotowany w Ministerstwie Sprawiedliwości projekt specustawy „o postępowaniu wobec osób zaburzonych psychicznie stwarzających zagrożenie dla życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób” trafił do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych. Nowe przepisy stwarzają możliwość kierowania na przymusowe leczenie w warunkach izolacji w zakładzie psychiatrycznym, sprawców szczególnie niebezpiecznych przestępstw, w tym pedofilów, jeśli po odbyciu kary nadal będą zagrażać bezpieczeństwu i interesom obywateli.

Celem projektowanych przepisów jest przede wszystkim wprowadzenie do prawa polskiego możliwości orzekania środka leczniczo-izolacyjnego o charakterze administracyjnym w stosunku do sprawców przestępstw, którzy z powodu zaburzonej psychiki mogą ponownie popełnić groźne przestępstwo przeciwko życiu, zdrowiu, bezpieczeństwu powszechnemu, rozwojowi seksualnemu małoletnich lub wolności seksualnej.

Ponadto, przepisy ustawy dopuszczą wprowadzenie rozwiązań umożliwiających efektywne monitorowanie zachowania tych spośród sprawców czynów zabronionych o wysokiej społecznej szkodliwości, którzy będą przebywać na wolności.

Ustawa będzie dotyczyła osób, które zostały prawomocnie skazane za przestępstwo popełnione z użyciem przemocy i orzeczono wobec nich karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania. Jednocześnie w trakcie postępowania wykonawczego stwierdzono u nich zaburzenia psychiczne, które wykazują taki charakter lub nasilenie, że zachodzi wysokie prawdopodobieństwo popełnienia przez te osoby czynu zabronionego zagrożonego karą pozbawienia wolności, której górna granica wynosi co najmniej 10 lat.

Dotychczas w polskim prawie nie było regulacji pozwalających chronić społeczeństwo przed takimi jednostkami, a przepisy o chemicznej kastracji, które weszły w życie 2 lata temu dotyczą tylko niektórych sprawców i tylko tych, którzy popełnili przestępstwo po ich wejściu w życie.

PS/źródło:MS

Zobacz także:

Zawiadamiający o przestępstwie złoży zażalenie na postanowienie o umorzeniu śledztwa