W dniu 7 lutego 2011 roku Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski wziął udział w organizowanym przez Business Centre Club spotkaniu dotyczącym prawnych i instytucjonalnych aspektów prowadzenia działalności gospodarczej.

Podczas spotkania Minister Sprawiedliwości przypomniał podjęte do tej pory, a dotyczące przedsiębiorców, działania legislacyjne.
Należą do nich przede wszystkim ustawa z dnia 24 października 2008 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania karnego (Dz. U. Nr 225, poz. 1485), obowiązująca od 22 stycznia 2009 r. wprowadzająca nowelizację przepisów Kodeksu postępowania karnego polegającą na ścisłym dookreśleniu sytuacji, w których dopuszczalne jest przedłużenie stosowania tymczasowego aresztowania na okres powyżej 2 lat.
Tą samą ustawą dokonano nowelizacji art. 261 § 3 k.p.k., określającego zakres obowiązku zawiadomienia obciążającego sąd w związku z zastosowaniem tymczasowego aresztowania, wprowadzając obowiązek zawiadomienia – na wniosek osoby aresztowanej – zarządzającego przedsiębiorstwem, w wypadku gdyby oskarżonym jest przedsiębiorca lub nie będący pracownikiem członek organu zarządzającego przedsiębiorcy.
Minister nie zapomniał także o tzw. dużej nowelizacji - ustawie z dnia 5 listopada 2009 r. o zmianie ustawy - Kodeks karny, ustawie - Kodeks postępowania karnego, ustawie - Kodeks karny wykonawczy, ustawie - Kodeks karny skarbowy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U Nr 206, poz. 1589), obowiązującej od 8 czerwca 2010 r. i dokonującej nowelizacji art. 238 k.p.k., poddając kontroli zażaleniowej sądu rejonowego, w którego okręgu toczy się postępowanie, postanowienia dotyczące przeszukania, zatrzymania rzeczy i w przedmiocie dowodów rzeczowych (poprzednio zażalenie takie rozpoznawał prokurator nadrzędny, do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 3 lipca 2008 r., który uchylił przepis określający taki tryb odwołania z dniem 12 stycznia 2009 r.).
Ponadto tą samą ustawą dookreślono przesłanki zatrzymania i przymusowego doprowadzenia osoby podejrzanej zarządzeniem prokuratora, ograniczając taką możliwość do 3 przesłanek.
Jak przypomniał Minister w Sejmie toczą się prace nad przygotowaną w resorcie zmianą Kodeksu spółek handlowych oraz innych ustaw wprowadzającą tzw. spółkę S24. Projekt ten przewiduje możliwość elektronicznego zarejestrowania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w ciągu 24 godzin od złożenia wniosku o wpis.
Za pośrednictwem systemu teleinformatycznego będzie można zawiązać spółkę i złożyć wniosek o wpis do Krajowego Rejestru Sądowego. Przewiduje się, że utworzenie spółki nastąpi według normatywnego wzorca, zatem będzie ona musiała mieć dość uproszczony charakter (wkłady tylko równe i w formie pieniężnej, nie przewiduje się aportów).
W Sejmie toczą się także prace nad zmianą ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym przewidującą zrównanie wagi dokumentów i informacji wydawanych przez Centralną Informację KRS w formie papierowej z dokumentami wydawanymi drogą elektroniczną (będą one miały walor dokumentu urzędowego). Przewiduje się także poszerzenie zakresu danych z KRS ujawnianych w ogólnodostępnym systemie teleinformatycznym, i tym samym poszerzenie elektronicznego dostępu do tych danych.
Ponadto trwają prace rządowe nad projektem zmiany Kodeksu postępowania cywilnego, który został przyjęty przez Komitet do spraw Europejskich. Celem projektu jest racjonalizacja ogólnych zasad postępowania cywilnego. Projekt ten przewiduje likwidację postępowania odrębnego w sprawach gospodarczych i poddanie spraw między przedsiębiorcami w zakresie prowadzonej przez nich działalności gospodarczej tym samym regułom procesowym, które obowiązują w ,,zwykłych” sprawach cywilnych. Przy tym, reguły te zostaną zmodernizowane przez umożliwienie bardziej elastycznego reagowania sędziego na sytuację procesową.

Pisaliśmy o tym Projekt radykalnej nowelizacji KPC

Jak poinformował Minister Sprawiedliwości sukces e-sądu, do którego w 2010 r. wpłynęło prawie 700 tys. spraw, a w styczniu tego roku kolejne ponad 90 tys. spraw skłania do rozszerzenia działalności e-sądówW związku z tym przygotowaliśmy projekt rozszerzający postępowanie na nadawanie elektronicznej klauzuli wykonalności bankowym tytułom egzekucyjnym. Pozwoli to na objęcie takim postępowaniem kolejnych 700 tys. spraw rocznie. Wedle planu kolejne e-sądy powstać miałyby w miastach, gdzie działają ośrodki migracji danych. Nie wszystkich. W których miastach powstaną kolejne e-sądy będzie wiadomo pod koniec drugiego kwartału tego roku. Zadecydują o tym wyniki ośrodków migracji
Minister przypomniał także o pracach nad nowelizacją art. 585 Kodeksu spółek handlowych, określającego tzw. przestępstwo działania na szkodę spółki, zaproponowana przez NRA, popierana co do zasady przez Ministra Sprawiedliwości.
Projekt przedstawiony przez NRA przewiduje wprowadzenie analogicznych zmian normatywnych w innych bliźniaczych typach przestępstw, usytuowanych w ustawie o europejskim zgrupowaniu interesów gospodarczych i spółce europejskiej, ustawie o działalności ubezpieczeniowej, ustawie – Prawo spółdzielcze oraz ustawie o spółdzielni europejskiej.

Pisaliśmy o tym Projekt nowelizacji k.s.h. przedłożony przez NRA

Minister Sprawiedliwości wystąpił do Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego z prośbą o przeanalizowanie potrzeby nowelizacji art. 585 k.s.h. Wkrótce projekt ten zostanie także przekazany do Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego.
PS/źródło:MS