Przepisy nowelizujące ustawę o Rzeczniku Praw Dziecka wchodzą w życie w dniu 9 listopada 2010 r. Nowelizacja poszerza zakres kompetencji RPD. Od tej pory Rzecznik będzie mógł brać udział w postępowaniu przed Trybunałem Konstytucyjnym oraz występować do Sądu Najwyższego o wyjaśnienie przepisów budzących wątpliwości.

Aby wziąć udział w postępowaniu przed TK lub SN, Rzecznik Praw Dziecka będzie musiał wykazać jedynie, iż w danym przypadku dobro dziecka zostało naruszone. Ponadto uprawnienia Rzecznika poszerzone zostały dodatkowo o możliwość wniesienia skargi kasacyjnej od prawomocnego orzeczenia.
Możliwość skutecznego działania Rzecznika zapewniają zmiany w przepisach: Kodeksu postępowania cywilnego, Kodeksu postępowania karnego, Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia, ustawy z dnia 1 sierpnia 1997 r. o Trybunale Konstytucyjnym (Dz. U. Nr 102, poz. 643, z późn. zm.), ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1277, z późn. zm.) i ustawy z dnia 23 listopada 2002 r. o Sądzie Najwyższym (Dz. U. Nr 240, poz. 2052, z późn. zm.).
Wprowadza się także zmianę do ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz. U. Nr 167, poz. 1398, z późn. zm.), która wyłącza Rzecznika Praw Dziecka z kręgu podmiotów podlegających obowiązkowi uiszczania kosztów sądowych w postępowaniu cywilnym (analogicznie jak prokuratora i Rzecznika Praw Obywatelskich).
Nowelizacja zawiera również (art. 1 pkt 3 lit. b) stanowiący doprecyzowanie przyznanego Rzecznikowi Praw Dziecka uprawnienia do żądania wszczęcia przez uprawnionego oskarżyciela postępowania przygotowawczego w sprawach o przestępstwa, uściślając, że są to przestępstwa ścigane z urzędu. Przepis będzie mógł mieć zastosowanie jedynie do przestępstw ściganych z oskarżenia publicznego, i to tylko tych, co do których nie jest wymagany wniosek o ściganie.
Ustawa z dnia 24 września 2010 r. o zmianie ustawy o Rzeczniku Praw Dziecka oraz niektórych innych ustaw jest projektem senackim, który wpłynął do Sejmu 3 lipca 2009 roku. Po uchwaleniu przez Sejm projekt trafił do Senatu, gdzie zgłoszono poprawki. W dniu 24 września 2010 roku Sejm przyjął część poprawek Senatu i w dniu 13 października 2010 roku ustawa została podpisania przez Prezydenta
Ustawa z dnia 24 września 2010 r. o zmianie ustawy o Rzeczniku Praw Dziecka oraz niektórych innych ustaw Dziennik Ustaw Nr 197, Poz.1307, z dnia 2010-10-25.

Ewelina Koryńska

Zobacz także:

RPD: mechanizm skargowy dla Komitetu Praw Dziecka ONZ

RPD o Europejskiej Karcie Praw Dziecka w Szpitalu