Senat uchwalił nowelizację ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze, która umożliwi dłużnikom złożenie w sądzie wniosku o zwolnienie z kosztów sądowych w postępowaniu o ogłoszenie upadłości.

W dniu 21 lutego 2013 roku Senat jednomyślnie poparł nowelizację ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze, która dostosowuje prawo do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 15 maja 2012 r. (sygn. akt P 11/10).

Za niekonstytucyjny uznano w nim przepis, uniemożliwiający uzyskanie przez niewypłacalnego dłużnika - wnioskodawcę zwolnienia z opłaty sądowej wnoszonej przy składaniu wniosku o ogłoszenie upadłości. Opłata wynosi 1.000 zł.

Zobacz: Duże zmiany w prawie upadłościowym

Dzięki nowelizacji zamiast dotychczasowego zakazu takiego zwolnienia zastosowane zostaną zasady ogólne, wynikające z ustawy o kosztach sądowych.

-Nowelizacja co do zasady jest istotna, gdyż daje dłużnikom możliwość realizacji konstytucyjnego prawa do sądu- uważa mec. Piotr Zimmerman. - W praktyce jednak zmiana nie odegra większej roli z punktu widzenia tak dłużnika, jak i wierzycieli. Stwierdzając bowiem brak środków w majątku dłużnika na pokrycie kosztów postępowania upadłościowego (1.000 zł), sąd z reguły będzie musiał jednocześnie oddalić wniosek o ogłoszenie upadłości. Zgodnie bowiem z art. 13 prawa upadłościowego, sąd ma obowiązek oddalić wniosek o upadłość, jeżeli majątek niewypłacalnego dłużnika nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania- podkreśla. - Sama idea więc słuszna, jej praktyczne zastosowanie- niestety niewielkie- dodaje.

Zobacz także:

Autostradą do upadłości