Rozbicie monopolu państwowego, reforma całego wymiaru sprawiedliwości, oraz szerszy dostęp do zawodów prawniczych-to niektóre z haseł, które pojawiły się podczas spotkania Ministra Sprawiedliwości, oraz Rzecznika Praw Obywatelskich ze studentami.

W dniu 17 kwietnia 2009 roku w Warszawie odbyła się konferencja nt. „Reforma zawodów prawniczych-lifting czy rewolucja?”
Debata dotycząca reformy zawodów prawniczych była pierwszym z cyklu spotkań organizowanych przez reaktywowany Parlament Studentów Rzeczpospolitej Polskiej.

W debacie uczestniczyli:

-Minister Sprawiedliwości-Andrzej Czuma,

-Rzecznik Praw Obywatelskich- dr Janusz Kochanowski,

-Stowarzyszenie Fair Play-Grzegorz Maj.

Andrzej Czuma powiedział, iż jest przeciwnikiem rewolucyjnych zmian, dużo lepsze są powolne, konsekwentnie wprowadzane ulepszenia. Jego zdaniem zmiany wprowadzone nowelizacją ustawy Prawo o adwokaturze, o radcach prawnych i prawo o notariacie, która weszły w życie 25 marca 2009 roku są dużym postępem i krokiem zmierzającym do ułatwienia dostępu do zawodów prawniczych.

Minister Czuma zapowiedział, że zrobi wszystko by przygotowany projekt ustawy o państwowych egzaminach prawniczych został przyjęty.

„Mam nadzieję, że dostęp do zawodu prawnika zwiększy się, oraz w przyszłości zostanie zniesiony sztucznie wprowadzony w czasach komunizmu podział na adwokatów i radców prawnych”- dodał Andrzej Czuma.

Dla Rzecznika Praw Obywatelskich problem egzaminów prawniczych jest tylko elementem reformy całego wymiaru sprawiedliwości. Podkreślił, że poziom zawodu prawnika jest słaby, gdyż istnieje na niego monopol.

„Bronienie dostępu do zawodu prawnika powoduje patologie(…), a naszym celem jest rozbicie monopolu korporacyjnego”- dodał Rzecznik.

Dr Janusz Kochanowski zapowiedział, że w jego biurze został już przygotowany wniosek w celu obalenia monopolu radców prawnych, oraz adwokatów. Na zakończenie swojej wypowiedzi dodał, iż powinny być stworzone alternatywne drogi dojścia do zawodów prawniczych.

Zdaniem Grzegorza Maja ze Stowarzyszenia Fair Play konieczne są ostre, radykalne zmiany, również takie, które pozwolą absolwentom prawa wykonywać zawód prawnika bez konieczności odbycia aplikacji i nie tylko w takim zakresie w jakim obecnie wykonują go doradcy prawni.

Przedstawiciel Komisji Studiów Prawniczych podał informację, iż Parlament Studentów RP również przygotowało projekt dotyczący dostępu do zawodów prawniczych, który już znalazł się w Komisji „Przyjazne Państwo” i podlega ocenie legislacyjnej.

Anna Sergiej

Zobacz także:

Międzynarodowe Forum Prawa Konkurencji

Warunki kontraktowe FIDIC- szkolenie