Sąd Najwyższy potwierdził decyzję UOKIK

06.11.2008, 11:15; Aktualizacja: 19.03.2011, 01:58
Telekomunikacja Polska musi zapłacić 20 mln zł kary za praktyki naruszające konkurencję. Dziś Sąd Najwyższy potwierdził decyzję Prezesa UOKiK.


Decyzję w tej sprawie wydał Prezes Urzędu w styczniu 2004 roku. Zakwestionował wówczas praktyki Telekomunikacji Polskiej polegające na ograniczaniu konkurencji na rynku dostępu do Internetu za pośrednictwem modemu ze specjalnym numerem telefonicznym (rozpoczynającym się od 0-20). Pozycję dominującą na krajowym rynku połączeń międzyoperatorskich w zakresie tego rodzaju dostępu do Internetu posiadała Telekomunikacja Polska, do której sieci stacjonarnej należało 93 proc. wszystkich abonentów. Dostawcy usług internetowych (ISP) chcący świadczyć usługi z wykorzystaniem infrastruktury TP SA musieli podpisać ze spółką tzw. umowę o współpracy międzyoperatorskiej, w której określone zostały zasady wzajemnych rozliczeń. Pierwsze wnioski w tej sprawie wpłynęły do TP SA już w 1996 roku, jednak do momentu wydania decyzji przez Urząd w 2004 roku, spółka nie podpisała umowy międzyoperatorskiej z żadnym z operatorów ISP. Prezes UOKiK uznał, że uchylanie się TP SA od podpisania umów o współpracy międzyoperatorskiej z niezależnymi dostawcami dostępu do internetu za pośrednictwem modemu stanowiło praktykę naruszającą konkurencję i nakazał jej zaniechania. Prezes Urzędu nałożył przy tym na Telekomunikację Polską karę w wysokości 20 mln zł. Wziął wówczas pod uwagę fakt, że praktyka TP SA miała podwójny wymiar – antykonkurencyjny i antykonsumencki. Spółka odwołała się od tej decyzji do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który wyrokiem z 21 marca 2005 podtrzymał w całości decyzję Prezesa Urzędu. Następnie Telekomunikacja odwołała się od wyroku SOKiK, decyzja przeszła wszystkie instancje sądowe. Dziś Sąd Najwyższy potwierdził decyzję Prezesa Urzędu, że TP SA dopuściła się zarzucanej praktyki i utrzymał karę w wysokości 20 mln zł. Decyzja Prezesa Urzędu jest ostateczna.


Pozostało jeszcze 0% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane